Obsah
PAMÁTKY
Místní památky nejsou monumentální, ale přesto mají obrovský historický význam. Nesou lokální dědictví minulosti a tvoří neodmyslitelnou součást města.
Dominantou a ústřední památkou celého města je evangelický kostel sv. Martina vystavěný na základech kaple ze 14. století, který byl v roce 1719 přestavěn (barokní věž a románská loď). Vysoce ceněné jsou kostelní varhany z roku 1860 a dřevěná výzdoba. Druhý kostel byl vystavěn ve slohu novorománském roku 1894, je katolický a nese pojmenování Navštívení Panny Marie. Malý kostelík je vyzdoben obrazy křížové cesty.
K dalším památkám se řadí několik pomníků:
-
pomník u evangelického kostela věnovaný padlým vojákům v 1. světové válce (patří mezi největší na Ašsku)
-
pomník u evangelického kostela věnovaný mládežnickému spolku Ostmart z místní farnosti
-
pomník na náměstí věnovaný padlým anglickým letcům a osvoboditelům
-
pomník v Pastvinách věnovaný padlým vojákům v 1. světové válce
-
pomník v Pastvinách věnovaný svobodníku Vaculovi
-
pomník v Trojmezí věnovaný padlým v prusko-rakouské válce
-
pomník v Trojmezí věnovaný padlým vojákům v 1. světové válce
-
pomník ve Farském lese věnovaný sedmičlenné posádce zříceného anglického bombardéru Avro Lancaster; britský bombardér tu havaroval v noci 5. 3. 1945, kdy byl zasažen po náletu na Chemnitz
-
pomník sovětských válečných zajatců na místním hřbitově
Němým svědkem minulosti je kamenný smírčí kříž, který stojí na křižovatce cest směr Prex, Hranice, Trojstátí u kamenného mostku a je údajně symbolem vážného zločinu. Došlo zde k souboji dvou důstojníků, jeden byl usmrcen.
Na rohu panelového domu naproti místní poště pak stojí replika smírčího kříže, jehož minulost je zcela opředena záhadou.
Nad městem narazíte na trigonometrický kámen, který byl součástí základní měřičské trigonometrické sítě. Ta sloužila jako podklad pro II. vojenské (Františkovo) mapování a stabilní katastr Rakouska – Uherska.
Do památek lze zařadit i historické hraniční mezníky. Nejvýznamnější je historický hlavní hraniční kámen s označením I/1 (římská jedna značí I. úsek česko-bavorské hranice, arabská jednička pořadí kamene), DB (Deutschland Bayern), C (Česká republika), 1844 (letopočet uzavření smluv o pevné státní hranici).Historicky významný je i hraniční kámen s označením 13/9, u kterého vstupovala do bývalého Československa železná opona.
Ve městě stojí i několik architektonicky zajímavých staveb. Jedná se o budovy staré školy z roku 1898, tělocvičny z roku 1933, bývalých textilek z konce 19. století nebo budovy starých obedněných hrázděných tkalcovských domů.