26.4.2024 02:04

Páteční infookénko

Zahrada ZŠ Musel jsem se po návratu z Mílí trošku rozkoukat, tak jen pár bodů.

👉 HRBOLY NA RUSKÉ – Když jsem byl pryč, tak mi volal vedoucí ze Strabagu, jestli bychom si vzali frézovanou z Ruské ulice. Říkal jsem, že ano a měl jsem radost, že se věc konečně hýbe. Tento týden jsme dostali oznámení o uzavírce komunikace na druhou polovinu srpna. Měl jsem ještě větší radost a začal věřit tomu, že se ta silnice fakt opraví.

Pro jistotu jsem ale provolal Báňskou stavební společnost (BSS) – stavěli nám kanalizaci a Strabag – stavěl silnici pro Kraj a chtěl jsem se ujistit, že se všichni dohodli a že platí, že se náklady na opravu nějak rozdělí mezi zúčastněné. K mému překvapení jsem se dozvěděl, že právě proběhla schůzka s vedením Krajské správy a údržby silnic, kam jsme překvapivě nebyli pozváni a tam původní dohoda padla, protože do toho nikdo nechce dát ani korunu a pravděpodobně se začnou dělat expertízy a soudit, kdo za to může.

To mě nutí znovu připomenout historii a současný stav. Rekonstrukci silnice zadávala KSÚS a dělal jí pro ní Strabag. Město tam investovalo kanalizaci a dělala jí BSS. Pan Picka jednal s KSÚS o tom, abychom postavili kanalizaci a další rok až dělali silnici spolu s námi. Město totiž stavělo silnici jen od pana Polťáka dolu. Bohužel přišel rozkaz z tehdejšího vedení Kraje postavit silnici ještě ten rok. Takže se silnice stavěla bezprostředně poté, co se zasypal výkop pro kanalizaci, což prostě nemohlo dobře dopadnout.

Nicméně zástupci KSUS si na našem zhotoviteli nadiktovali různé zkoušky hutnění a ty byly doloženy. Za nás tak náš zhotovitel provedl dílo tak jak měl a doložil to různými požadovanými zkouškami. Nemáme proto důvod po něm nějak šlapat. Propady sice jsou v místě výkopu, ale v horní části není dořešeno odvodnění komunikace a sedání mohlo způsobit i pronikání vody, stékající z vozovky, nebo nedostatky v konstrukci vozovky.

My jsme tedy nyní v situaci, že máme skoro 4 roky zvlněnou silnici, která nám tu dělá ostudu. Silnice ale není naše a navíc je v záruce, kterou drží Strabag pro KSÚS a tak do ní nemůžeme a upřímně s ohledem na historii ani nechceme, investovat peníze a platit za chyby ostatních. Stále ale platí, že jsme připraveni se na opravě spolupodílet. Budu se snažit přivést ostatní k jednání a být úspěšnější, než pan ředitel KSÚS, kterého to z Karlových Varů tak úplně netrápí.

👉 PARKOVÁNÍ STUDÁNKA – Projekt máme v mašličkách a dnes jsem podepisoval žádosti na stanoviska dotčených orgánů. Jedná se nám hlavně o stanovisko policie, plynařů, Cetinu a ČEZu. Ti hlavně by nám do projektu mohli zásadně zasáhnout. Do 30 dní bychom měli mít stanoviska.

Během té doby si připravíme rozpočet a zadání pro výběrové řízení. Jakmile nám přijdou kladná stanoviska, tak rozjedeme stavbu. To snad ještě stihnu 😊

Projekt přinese 35 parkovacích míst. My už nyní víme, že část bude chvíli čekat kvůli přeložce sloupu. Chtěl bych letos udělat polovinu, tedy 20 míst + chodníky a další a po odstranění sloupu zbylých 15 a dokončení silnice směrem k zahrádkám.

Přikládám část projektu. Mimo parkovacích míst tedy bude chodník od garáží za „novým“ novým panelákem a rovněž nový chodník zezadu u protějšího paneláku. Nová bude celá silnice až k napojení u zahrádek a celá část bude jako obytná zóna. Tím se zlegalizuje i neoficiální obytná zóna za „hastrmanem“ a plastové retardéry se nahradí přejezdovými prachy, které vyžaduje norma.

👉 KABINY STUDÁNKA – Zde již máme dotčené orgány obeslané a čekáme na stanoviska. Ukázala se možnost získat dotaci od Národní sportovní agentury. Zadal jsem tedy přípravu potřebných příloh, abychom byli připraveni, až bude výzva vyhlášena. Tam je možnost nějakých 70% s tím, že na přístavbu nám asi nedají. To ale nevadí, lepší něco než nic. Rovněž projektant ověřuje, zda se nám objekt dostane na pasivní standard, díky čemuž bychom mohli žádat peníze z OPŽP. Tam by to bylo nějakých 40% na celek. To také není úplně marné.

👉 REKONSTRUKCE RYBNÍKA V TROJMEZÍ – Máme výsledky výluhových zkoušek s kladným stanoviskem. To znamená, že bláto při čištění rybníka nebudeme muset likvidovat jako nebezpečný odpad, ale je možné jej rozvozit na zemědělské pozemky a zaorat, případně s tím půdu pohnojit. To je určitě dobrá zpráva.

V září se měl rybník vypustit, nebo upustit, aby mohl projektant zkontrolovat stav výpusti a hráze. Vzhledem k rozsáhlému suchu se toto přesouvá na neurčito do doby, kdy bude takový přítok, kterým půjde vypuštěný rybník i napustit.

👉 STŘECHA ZŠ – První třetina střechy je hotová a za mě vypadá docela hezky. Nyní začíná odkrývání další části. Na půdě byla vyměněna celá pozednice, která byla shnilá a poškozené části krokví.

Mimo venkovních prací probíhá odtěžování násypu na podlaze půdy a zateplování minerální vatou. Po odkrytí byly nalezeny některé stropní trámy poškozené. Poškozené části se nyní mění.

👉 WC ZŠ – Ve škole už navezené palety s obklady a dlažbou. Na záchodech jsou hotové rozvody elektřiny, kanalizace a částečně i vody. V horním patře se dokončují pohledy a prostory jsou připravené pro lepení obkladů a dlažby.

👉 ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU – V příštím týdnu na škole ještě začne budování nové kotelny na staré budově. V celé škole je tak jedno velké staveniště. S paní ředitelkou Levou jsme už mluvili o posunutí nástupů žáků do školy, aby mohly být prostory uklizeny.

Zatím je na stole varianta, že první stupeň půjde do školy klasicky 1. září a druhý stupeň až 5. Ještě není nic jisté, ale je fajn se na nějaké takové varianty připravovat.

👉 ZAHRADA ZŠ – Dokončovací práce se trošku loudají, ale fakt to tam začíná vypadat moc příjemně. Kompletně dokončen byl herní prvek, který byl vybírán společně s dětmi.

Tady je potřeba poděkovat TS a před tím panu školníkovi, kteří v těchto vedrech a suchu chodí pravidelně zalévat nově vysázené rostliny, aby se chytly.

Mějte fajn víkend!

Ing. Daniel Mašlár, starosta

Zahrada ZŠ

Parkování Studánka