26.4.2024 06:04

Páteční infookénko

úklid DŮM S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU - Právě to by mělo vzniknout ve žluté vile v Krátké ulici. V pondělí jsme "otevírali obálky". V uvozovkách proto, jelikož se vzhledem k objemu zakázky dělalo elektronické výběrové řízení, zakázka byla zveřejněna a mohl se přihlásit kdokoliv.

Přihlásilo se celkem 5 firem z kraje. Výsledek bude muset být ještě oficiálně schválen, ale těší mě, že jsme s cenou asi o 6% výše, než byl srovnávací rozpočet s cenami ze začátku roku 2020. To mi přijde super. Znamená to, že to bude stát o něco víc, ale v rozpočtu máme rezervy, tak doufám, že se stavba brzy rozběhne.

👉 STŘECHA STARÉ BUDOVY ZŠ - Rovněž jsme vysoutěžili střechu na staré budově školy. Tam se jednalo o výrazně menší zakázku, která nebyla soutěžena na elektronickém portále. I zde se cena pohybuje cca 5% nad rozpočtem z roku 2020, takže dobrý!

👉 KONTENERY NA KOV - Všechny zbývající nádoby už nám dorazily a jestli ještě nejsou na vašem sběrném hnízdě, tak každým dnem budou.

👉 KANALIZACE VE MĚSTĚ - To, že naše "nová" kanalizace z roku 2000 je úplně naprd, je už celkem evergreen a stojí hrozně energie to dávat nějak do pořádku. Teď jsme nově zjistili, že máme objekt sokolovny napojený na dešťovou kanalizaci a tedy všechny splašky z ní tečou do potoka. V době, kdy si měříme uhlíkovou stopu každého prdu to považuji celkem za průser. Bohužel nové přípojky u sokolovny jsou udělané tak, že se na ně napojit nedá. Každopádně mě tohle dost štve a budeme to prioritně řešit.

👉 ÚKLID ČERNÝCH SKLÁDEK - Technické služby uklidily černou skládku v lese nad kravínem ve Studánce. Je to sice kousek za naším katastrem, na hranici katastru Podhradí a Krásná, ale s obcemi si standardně různě vypomáháme.
S tím ale souvisí blížící se akce ukliďme Česko, hlavní akce připadá na 2.4. Hranická škola, která se každoročně zapojuje plánuje úklid na různých místech o týden dříve v pátek. https://www.uklidmecesko.cz/map/
Bylo by moc fajn, pokud byste se zapojili i vy a zorganizovali menší skupinku na nějakém vám blízkém místě, kde se objevují odpadky. V takovém případě mě kontaktujte emailem na starosta@mestohranice.cz a poskytneme vám součinnost v podobě dodání pytlů, kontejneru, případně rukavic. Já mám v plánu vyrazit do lesíku v Saském údolí, kde se povalují odpadky nejen podél cesty. Vymyslíte také něco?

👉 SBĚRNÝ DVŮR - Tuto sobotu je opět otevřeno.

👉 VÁLKA NA UKRAJINĚ - Minulý víkend jsme udělali narychlo materiální sbírku pro lidi, prchající před válkou. Protože jak se říká, kdo rychle dává, dvakrát dává. V pondělí jsem věci odvezl na překladiště u Prahy, organizované Ukrajinským velvyslanectvím, kde to početná skupina Ukrajinců přeložila na náklaďák a jelo to na Ukrajinu.
Skoro si myslím, že teď má větší smysl darovat peníze, na což se mě dost lidí ptá. My jako město dělat sbírku určitě nebudeme. Sbírek je mnoho (velvyslanectví, Adra, Červený kříž a další). Stačí si vybrat, každý podporuje něco jiného. Sám jsem poslal pár peněz skrze velvyslanectví na vyzbrojení Ukrajiny, protože bych si moc přál, aby toho šílence ze své země vyhnali a s klackama v ruce to úplně nepůjde.
My jako město jednáme o možnosti poskytnutí 2 bytů ve Studánce, které jsou již delší dobu prázdné a není o ně zájem. Měly by přijít rodiny, které mají vazby na místní. Možná se v tomto směru ještě ozvu a budeme organizovat nějakou pomoc konkrétně jim. Byl bych rád, abychom všichni chápali, že ti lidé prostě utekli před bombama, mají holé zadky a ze všeho nejraději by se vrátili domů, kde vše nechali.
Na druhou stranu si uvědomuji, že ta solidarita je často dost bizarní. Je fajn, že sportovci nevyrazí na hry do Ruska a dají tak najevo nesouhlas s okupací, na druhou stranu Ukrajinská zmrzlina asi dobrý tah nebyl. Určitě tedy ani my neplánujeme přejmenovávat Ruskou ulici na Ukrajinskou 🙂
Jsem ale celkem pyšnej na kroky naší vlády. Jednak že ta rozhodnutí nebyla taková ta polovičatá nijaká, ale zaujali jasný postoj a to včetně dalších ústavních činitelů. Především jsem ale mile překvapen, že už 2 dny po začátku konfliktu jsme dostali podrobnou "kuchařku" na zvládnutí uprchlické vlny, kde bylo řečeno při jakých číslech jsme do vše schopní zvládnout, kdo to organizuje včetně kontaktů atd. Když jsi vzpomenu na začátek covidu, tak úplné sci-fi. Stejně tak není potřeba panikařit z nouzového stavu. Máme prostě hrozně byrokratický stát a bez nouzového stavu bychom se umlátili papíry. Stejně tak zřízení asistenčních center během týdne, kde mimo jiné operují i naši hasiči, považuju jako slušnou práci státu.
Takže si moc přeji, aby to dobře dopadlo. Dobře znamená, aby porazili ne Rusy, ale Putina. Protože střílet v 21. století na lidi rakety je trapný! A jestli si teď budu muset na nějakou dobu ubrat topení, tak je to za mě daleko menší zlo, než aby přijel s tanky i k nám.

Mějte klidný víkend ✌️

Ing. Daniel Mašlár, starosta