27.4.2024 06:04

Páteční infookénko

Vítání občánků VANDALISMUS - Často je voláno po přítomnosti policie, ať už státní, či městské. V našem městě je ale dle dat od PČR bezpečno. A jsem za to moc rád.

Co nás ale v poslední době zase dost trápí, je ničení veřejného majetku. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o "mladistvé", nepovažuji v tomto směru přítomnost policie za efektivní řešení.

Naštěstí jsme malé město a nic moc se tu neutají. Máme nějaké kamery a máme všímavé spoluobčany, za což jim moc děkuji!

V minulém týdnu jsme si s paní ředitelkou ze školy (které za to patří velký dík, pač bez ní bych to nedal!) zahráli na zlého a hodného policajta a až na drobnosti "objasnili" všechny zásadní události.

Někde kluci své činy už napravili, někde to budeme řešit s rodiči. Tyhle činy si beru docela osobně, protože ničí práci mnoha lidí a mnoha lidem to tu jejich práci znechutí. Proto v tomhle vyšetřování budeme v případě potřeby určitě pokračovat. Věřím ale, že jsme se se všemi, s kým jsme mluvil, pochopili a nebudeme si to tu ničit.

👉 KAMEROVÝ SYSTÉM - Ve městě máme určité množství pevných kamer. V tomto týdnu jsem jednal s regionální firmou o možnosti instalace dalších kamer, které budou moci měnit stanoviště.

Dostali jsme celkem fajn nabídku a pronajmeme si jeden pár kamer, který budeme umisťovat dle potřeby. Žhavými kandidáty budou určitě zastávky, Trigon a kontejnerová hnízda na separovaný odpad.

Úplně tu z toho nechci udělat druhou Čínu, ale jedna, nebo 2, mobilní kamerky, můžou být ku prospěchu.

👉 VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ - Minulý víkend proběhlo druhé kolo vítání občánků. To první bylo už před Vánoci. Vzhledem k tomu, že jsme byli tročku opatrnější, než bylo třeba, chtěli jsme od všech rodinných příslušníků s ohledem na novorozeňata negativní PCR test. Tím jsme v prvním kole vyřadili pár bezpříznakových pozitivních rodin.

Pro ty to bylo tento týden. Jsem rád, že o tuto moc hezkou událost měli rodiče zájem i přes tyto komplikace. Jak se ale ukázalo, nebylo to úplně od věci. Tentokrát jsme rovněž zvolili jako místo konání sál Beseda, který měl i navíc díky vánoční výzdobě své kouzlo.

Díky paní učitelce Křížové za vystoupení, které s dětmi připravila a Zuzce Pavlíkové za krásné fotky. Snad budeme moc tuto tradici opakovat častěji.

👉 VÁNOČNÍ VÝZDOBA - Byl jsem hrozně nervózní z toho, jak budou poněkud klasičtější ozdoby na stromek přijaty. Když jsem je objednával, tak se vizualizace nikomu z okolí nelíbila. Spadl mi pak docela kámen ze srdce, že se to líbilo.

Bohužel ani taková "blbost" nemůže dělat jenom radost. Jak se ukázalo, tak dodané žárovky i ozdoby nejsou valné kvality a během adventu stihlo popraskat celkem 100 žárovek a kluci z TS museli pravidelně 2x týdně žárovky měnit. Kazy se začaly objevovat i na zlatých a stříbrných koulích.

Takže nás teď čeká veškerou výzdobu reklamovat.

👉 CENY POZEMKŮ - Od nového roku začal platit nový ceník prodeje pozemků. Netýká se to nájmů, ty zůstávají a budou zůstávat stejné.

Do konce minulého roku byla cena 350 Kč a sleva v případě výstavby RD na 150 Kč za metr. S ohledem na růst cen nemovitostí v lokalitě jsem považoval především tu sníženou cenu až příliš nízkou. Odhadní ceny bývají okolo 500 Kč a tržní i k tisícikoruně. Vzhledem k velmi omezenému množství pozemků v majetku města byla takto výrazná sleva s péčí řádného hospodáře.

Od nového roku tedy prodáváme pozemky pro výstavbu RD za 300 Kč a ostatní pozemky za 500 Kč. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli nějak ulevit lidem, kteří si třeba kupují pronajatou zahrádku, nebo dokupují přeplocený pozemek, udělali jsme ještě jednu sazbu. Pro občany, kteří kupují od města pozemek, který před tím 5 let využívali (nemusí být nutně pronajatý), zůstává původní cena 350 Kč. Oprávněnost této slevy je snadno zkontrolovatelná z ortofoto map.

👉 ROZŠÍŘENÍ VODOVODU A KANALIZACE - Ve středu jsme měli jednání s projektanty a spol. Chevak, kde nám byla prezentována finální verze studie, která řeší rozšíření této infrastruktury v 7 lokalitách. Máme tedy odladěné trasy, víme kam s vodou dosáhneme tlakově a naopak kde nám kanalizace steče a kde je nutné čerpat. Po předání dokumentace začneme ihned pracovat na projektu pro stavební povolení. Považuji za prioritní lokalitu Habrmanova a okolí (Polní + Růžové údolí) a tzv. Hranice sever (Hraniční, Boční, Alešova).

Mimo to běží stavební řízení na prodloužení sítí v ulici Slovenská, což musíme letos realizovat a dokončujeme projekt v lokalitě U St, Nádraží, kde máme jednání příští týden a kde bychom měli stavbu realizovat v příštím roce.

👉 CYKLOSTEZKA ADORF - Ani tady úplně nespíme. V loňském roce byl dokončen projekt a požádáno o stavební povolení. Nyní jsme měli schůzku s projektantem a řešili drobné změny projektu s ohledem na podmínky dotčených orgánů. Vesměs se jednalo o jednoduché věci a řízení tak běží dál.

👉 AUTOBUSY O VÍKENDU - V minulosti jsme zaznamenali požadavky na doplnění autobusu o víkendu ve večerních hodinách. Jednali jsme o tomto skrze Karlovarský kraj, což se ukázalo jako slepá ulička, neboť jakékoliv doplnění nad stávající stav je neprůchozí.

Dohodli jsme se tedy s dopravcem napřímo a na poslední Radě schválili smlouvu na zajištění víkendového spoje. Autobus by měl z Aše vyjíždět po 11. hodině a po půl 12 se vracet zpět. Jezdit začne od března a po roce tuto službu s dopravcem vyhodnotíme a budeme jednat, jestli v tom pokračovat.

Vzhledem k tomu, jaký velkolepý program plánuje město Aš k letošním oslavám 150letého výročí, vnímám to jako ideální příležitost pro vyzkoušení této služby.

Mějte fajn víkend! 🤟

Ing. Daniel Mašlár, starosta