22.9.2020 22:19

Cyklostezka Adorf

Cyklostezka AdorfV loňském roce jsme začali jednat se starostou německého Adorfu o možnostech propojení obou zemí cyklostezkou po bývalé železnici.

I když jsem měl trošku pocit, že to pro ně není priorita a že to pravděpodobně někde vyhnije, tak jsme si plácli na spolupráci.
Proto mě mile překvapilo, když se letos zjara ozvali, že by mohli požádat o dotaci na projektové práce. Bohužel do toho vstoupil Covid a celé to zamrzlo. V minulém týdnu jsme se však setkali v Adorfu a potvrdili si, že na projektu chceme stále obě strany pracovat. Termín pro dotaci na projektovou přípravu byl prodloužen, a tak začali pracovat na žádosti, což je super.
Na naší strany jsme v loňském roce využili podpory z Kraje a nechali vypracovat studii, abychom se měli o čem bavit s dotčenými orgány a majiteli pozemků, zejména Správa železniční dopravní cesty a Lesy ČR. Od obou máme kladná stanoviska a vzhledem k pozitivnímu přístupu německého partnera, tak můžeme dále pracovat na projekčních pracích.
My máme v tuto chvíli studii na cca 1,5 km cyklostezky. Vzhledem k tomu, že začíná téměř z centra města a je se skoro nulovým stoupáním/klesáním, trvám na asfaltovém provedení, aby mohla být využita i pro inline brusle, případně další sporty. Na německé straně je povrch otázkou stanoviska tamní agentury ochrany přírody. I tak se by to bylo skoro 1,5 km pěkného rovného povrchu hned za rohem.
V dalším programovém období po roce 2021 se jeví, že by na cyklistické přeshraniční projekty mělo být pamatováno. Proto chceme být připraveni. Zatím se můžete podívat na část studie, která mimo samotnou dráhu řeší i zkulturnění poměrně neutěšeného prostranství okolo „vlakového nádraží“ - betonové zastávky. Mohlo by tak vzniknout pěkné startovací místo pro výlety tímto směrem.

Ing. Daniel Mašlár, starosta

Cyklostezka Adorf