24.4.2024 06:04

-0.9 °C

Město Hranice očima obyvatel

průzkum V červnu a červenci jsme uskutečnili průzkum mezi obyvateli. Zajímalo nás, jak se v Hranicích žije, co občany trápí, a jaká místa mají rádi. Ptali jsme se i na to, jaké si lidé město přejí.

Abychom získali názor, co největšího počtu lidí, ptali jsme se zvlášť mladých i dospělých a uspořádali jsme i dvě veřejná setkání.

Bezmála 300 občanů nám sdělilo své názory; 216 dospělých občanů prostřednictvím dotazníku, 57 dětí a mladých skrz anketu a přes 20 občanů během osobního setkání. V porovnání se stejně velkými městy je to výborný výsledek, a tímto chceme vám všem poděkovat za čas, který jste našemu městu věnovali.

A co z výzkumu vyplynulo?

Lidé jsou v Hranicích spokojení! 80 % obyvatel vyjádřilo  spokojenost s městem jako místem pro život, jen o trochu méně jsou lidé spokojeni s mezilidskými vztahy. Nejvíce jsou ceněny příroda a klid, které hrají prim průřezem všech kategorií respondentů. Mezi konkrétní místa se oblibě těší náměstí, Trojmezí, knihovna a mezi mládeží i Trigon. Mimo to mají lidé na Hranicích rádi ráz malého města a blízkost hranic s Německem.

Občany ve městě pálí nedostupnost zdravotní péče, kterou pociťuje až 74 % obyvatel. Respondenty trápí v 60 % dostupnost a úprava dětských hřišť a možnost sportovního vyžití. 61 % respondentů si myslí, že město nevyužívá dostatečně potenciál cestovního ruchu. Lidé, kteří uvedli, že mají doma dítě mladší 18 let, jsou velmi spokojeni s kvalitou mateřské a základní školy, kdy spokojenost dosahovala 90, resp. 85 %. Směřování obou školních zařízení by občané viděli v častějším pořádání výletů do přírody, soustředění se na výuku jazyků (hlavně němčinu a angličtinu), pořádání jazykových, kulturních či dějepisných exkurzí a v zahrnutí alternativních výukových metod. Jak mladé tak i dospělé trápí problematika drog a vandalství. Překvapilo nás, že mladiství mnohem častěji, než dospělí zmiňovali rozpadlé budovy jako problém, který by chtěli odstranit.

V otevřených odpovědích obyvatelé chválí komunikaci z radnice, přičemž nejčastěji informace čerpají z facebookové stránky, dále ze zpravodaje a z webových stránek města. Naopak velmi málo je využívána úřední deska. Velký zájem poutají realizované a plánovaní investice, o těch by chtěli mít občané ještě větší přehled.

Pokud by o městském rozpočtu rozhodovali naši respondenti, investovali by do těchto tří kategorií více než doposud: sportoviště, kulturní zařízení a bezpečnost. Konkrétně z kulturních akcí, které by si obyvatelé přáli, bylo nejčastěji zmiňováno kino, koncerty, sportovní soutěže a akce pro děti.

Níže si můžete prohlédnout závěry ankety dětí a mládeže. Výsledky jsou pro nás inspirací, některé nám říkají, že město jde správným směrem a jiné nám zase ukazují oblasti, kde můžeme ještě přidat. Všechny poznatky promítneme do tvorby nového strategického plánu města Hranice do roku 2030.

Zajímá vás více z výsledků dotazníků nebo procesu strategie? Navštivte webové stránky města (www.mestohranice.cz), kde pod tématem „Strategie 2030“ naleznete obě vyhodnocení, zápisy z veřejného setkání a mnoho dalšího.

průzkumprůzkumprůzkumprůzkumprůzkumprůzkumprůzkumprůzkumprůzkum

Vytvořeno: 25. 8. 2021