28.3.2024 17:03

Hranice pohledem žáků základní školy

Hranice - mladí Považujeme za klíčové zapojit do diskuze i mladou generaci. Co je pro ně důležité a co by si ve městě přáli? Připravili jsme si pro naše žáky a mladé krátkou anketu. Níže jsou uvedeny její stručné výsledky

Do našeho průzkumu se zapojilo 57 mladých a z toho 94 % navštěvuje naši hranickou školu. Víte, že většina z nich nejraději tráví svůj volný čas v Hranicích a okolí a mezi nejoblíbenější místa patří Masarykovo náměstí, Trojmezí a knihovna?

Mladým se v Hranicích zkrátka líbí, a proto v průměru hodnotili město třemi srdíčky z pěti. Rádi se mimo uvedená místa scházejí i na Trigonu nebo ve Volnočasovém centru. Oceňují okolní přírodu. Nejen na těchto místech, ale v celém městě by rádi měli větší nabídku volnočasových a sportovních aktivit. Mnohokrát bylo zmíněno koupaliště, plavecký bazén, hřiště pro děti, skatepark nebo venkovní posilovna. Z volnočasových aktivit by preferovali kino, služby s občerstvením a kavárnu.

Prostor pro zlepšení vidí i ve stavu opuštěných budov ve městě. Ty, by buď opravili, nebo srovnali se zemí. Jedná se hlavně o restauraci Rossbach, hotel Praha nebo staré nádraží. 33 % dětí by po studiích chtělo bydlet v Hranicích a okolí. Ostatní by rádi bydleli na jiném místě. To není ale překvapivé. Mladí lidé jsou dnes ochotni více se stěhovat a bydlet dle potřeby na různých místech. Chtějí také více bydlet ve městě než v malých obcích. To jsou dva největší mezigenerační rozdíly v oblasti bydlení dle výzkumu Sociologického výzkumu AV ČR.

Naše děti by se i rády zapojily do chodu města. Nejvíce z nich by chtělo mít možnost (prostor a podporu) pořádat akce pro kamarády a podílet se na tvorbě Hranického zpravodaje. Rádi by se i setkávali pravidelně s vedením. Děti, které by se chtěly zapojit do chodu města, jsou ty, které chtějí bydlet po studiích v Hranicích a okolí.

I ve škole se žákům líbí, průměrně hranická škola získala 3 hvězdičky z pěti. A kam by se podle dětí měla změna ubírat? Směřovat by měla k pestřejší a zábavnější výuce a intenzivnější výuce jazyků. Mimo to by žáci ocenili i modernizaci tříd a toalet.

Co si z toho všeho vzít? Mladí velmi vnímají prostředí a vzhled města a přisuzují mu velkou váhu. Rádi by měli v Hranicích širší nabídku volnočasových a sportovních aktivit. Mají představu i o směřování školy – intenzivnější výuka jazyků a zajímavější způsob vyučování.

Do tvorby strategie se můžete zapojit i Vy svou účastí na výzkumu mezi obyvateli. Vyplňte dotazník a ukažte nám, jaké byste chtěli Hranice za 10 let.

Děkujeme všem za účast!

Hranice - mladí