Aktuality - archiv - Varhanní festival v evangelickém kostele

Varhanní festival

V neděli 2. června se v evangelickém kostele v Hranicích konal Varhanní koncert, během něhož vystoupili Adam Viktora/varhany a Gabriela Eibenová/soprán.

Českobratrská církev evangelická i Město Hranice dlouhodobě spolupracují s panem Viktorou, který organizuje Český varhanní festival, letos jeho 13. ročník. Jeho cílem je „představit v celostátním měřítku nejen varhany velké a slavné, ale i takové o nichž se sice dozvídáme z odborné literatury, ale jejichž zvukové kvality zůstávají koncertnímu publiku utajeny.“ (citace z www.ceskevarhany.cz).

Po úvodním slovu pana faráře Kučery a starosty Hranic pana Mašlára se přítomní návštěvníci zaposlouchali do krásných tónů během hodinového koncertu. Pak je čekala zajímavá přednáška pana Viktory přímo u varhan, které si mohli prohlédnout i v jejich útrobách.

Pan Viktora vysvětlil hranickým i přespolním, v čem spočívá jedinečnost místních varhan. Jednak jde o to, že jejich autor C. E. Schubert vytvořil barokní nástroj v době romantismu, za druhé jde o jejich rozměry – jsou mimořádně velké v poměru k velikosti kostela. Hudebník také pochválil kvalitu varhan – přestože nebyly nikdy rekonstruovány, jsou v dobrém stavu, což připisuje také tomu, že se na ně pravidelně hraje. Na akci přijel i odborník na nahrávání varhan, který byl z unikátního nástroje z roku 1860 nadšen.

Ráda bych ještě poděkovala za prohlídku věže kostela, kam vzal vedení města pan Hertel, kde nám ukázal zvony a systém natahování hodin z roku 1880. Jeho každodenní služba v kostele je obdivuhodná a záslužná.

Díky všem za krásné nedělní odpoledne v Hranicích.

Pavla Hošková

Více foto ve fotogalerii. Foto J. Bilský