Aktuality - archiv - Sázíme budoucnost - lípy na Pastvinské

sázení lip

Tahle akce prostě zahřála u srdce. Zhruba před rokem se začala vyřizovat dotace na pořízení 28 lip, které se měli zasadit podél silnice vedoucí z Hranic do Pastvin.

Suchá a hlavně úspěšná žádost obsahující počty stromků, náklady a cíle, se proměnila v konkrétní den s konkrétními lidmi a emocemi 1. května 2023 ve 14 hod.

Samotnému sázení předcházela výzva starosty, kdy si lidé mohli zarezervovat svůj strom. Brzy se po rostlinkách zaprášilo, virtuálně si je rozebrali jednotlivci, rodiny z Hranic, Studánky, Trojmezí i Pastvin, spolky i organizace. Sešla se tak skupina zhruba stovky lidí, všech generací – od nedávno narozených po jejich prarodiče. Byli tu lidé, kteří zde žijí od dětství, i ti, kdo se rozhodli tady zakořenit teprve nedávno. Každý mohl na cedulku napsat nějaké motto, vzkaz, citát, což někteří učinili. Zatím provizorní cedulky tak označují stromy, komu patří i poselství pro kolemjdoucí.

Proces sázení nebyl úplně jednoduchý, ale vše se za podpory chlapů z TS, starosty a paní učitelky Benešové podařilo a teď už jen budeme doufat, že se všechny lípy uchytí a budou postupně vytvářet lipovou alej.

Po zasázení měli ještě účastníci této akce možnost upéct si buřta, dát si nějaké občerstvení a užít se jedinečný okamžik společně zvládnutého díla.

Všem díky.

P. Hošková

Video MvTv.cz:

sázení lipsázení lipsázení lipsázení lipsázení lipsázení lipsázení lipsázení lip

Datum vložení: 12. 5. 2023 8:17
Datum poslední aktualizace: 31. 5. 2023 15:31