Aktuality - archiv - PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ

Paměť národa

Kdo poslouchá Radiožurnál, tak ví, že občas pouští ukázky z pořadu Příběhy 20. století, kde spolu s pamětníky mapují nedávnou historii. Historii dokumentují lidé z organizace Post Bellum. Post Bellum rovněž vede sbírku Paměť národa, kde archivuje výpovědi různých pamětníků.

Právě tato organizace připravila projekt Příběhy našich sousedů, který je zaměřen pro žáky 8. a 9. tříd a studenty gymnázií. Ti v rámci projektu nalezli pamětníka, vyzpovídali ho a natočili s ním krátkou reportáž.

Na naší škole se toho chopila paní učitelka Markéta Dorotovičová, která se svým 3členným týmem z 8. třídy (Natálie Barbora Arwayová, Michael Surovčiak, Natálie Velková) vyzpovídali pana Gerharda Schmieda a natočili reportáž.

Já pak měl možnost být u finálního ladění medailonku s profesionálním střihačem v sídle Post Bellum v Praze, kde se žáky formou workshopu ladili některé detaily.

Výsledek jejich práce můžete vidět spolu s ostatními školami, které se zapojily do projektu, zítra od 16 hodin v Muzeu v Aši.

Žákům i Markétě patří velký dík, protože to stálo spoustu času a práce. Sám jsem se přesvědčil, že vést vhodně dialog, nastavit otázky a pak tu kopu materiálu nějak smysluplně sestříhat do nekolikaminutového videa, není žádná sranda.

Moc si vážím toho, že se do toho děti pod vedením paní učitelky pustily a budu moc rád, pokud nějakou podobnou badatelskou formou budou třeba žáci mapovat nedávnou historii našeho města i nadále a objevovat zapomenuté skutečnosti.

Díky!

Daniel Mašlár, starosta