Aktuality - archiv - Páteční inofokénko

DPS

Přiznávám, že jsem na to teď zase trošku kašlal, tak zkusím začít a uvidíme, jak dlouho mi to vydrží.

👉 POLPOINT? BANKOMAT? - V loňském roce mě oslovili zástupci PČR, že by rádi v prostorách úřadu umístili kontaktní místo policie - tzv. polpoint. https://www.policie.cz/clanek/pol-point.aspx Služebna státní policie v Hranicích určitě nebude, tohle je ale prostředek, jak mohou lidé nahlašovat méně závažné delikty bez cesty do Aše. Uvažovali jsme o využití místnosti na úřadě, kde byl umístěný bankomat.

Před pár dny se mi ale ozvali zástupci Komerční banky, že by v našem městě rádi umístili bankomat. Občas se nám ozývají nebankovní společnosti, ale ty chtějí vše připravit a ještě za umístění bankomatu platit. Tady je to naopak. Bankomat je i vkladový a využití je zdarma nejen pro klienty KB, ale i Air Bank, Moneta Money Bank a Unicredit Bank. Trošku jsem si říkal, že hotovostní platby jdou do pozadí, ale pokud by zastával 4 banky najednou a umožňoval i vklady peněz, tak mi to dává smysl. To bychom využili i my jako úřad.

Zástupci KB byli z prostor zcela nadšení. Řeším s nimi ještě variantu umístění na zeď, což obnáší větší stavební zásah. Pokusíme se ale skloubit obě služby.

👉 CENY TEPLA - V kotelnách ITES došlo k avizovanému zdražení cen tepla. Cena tepla se pohybuje okolo 1100 Kč/GJ, což je někde až dvojnásobek původní ceny. Rozdíly v cenách v jednotlivých domech jsou dány stářím kotelen a případnými odpisy nových investic.

Zdražení je to výrazné, nicméně s ohledem na ceny plynu, nebo ceny tepla v okolních městech na tom nejsme tak zle. V Aši se například cena tepla pohybuje okolo 1700 Kč/GJ. To je dáno tím, že zhruba polovinu plynu na tento rok měl ITES zasmluvněný ještě před zdražením. U toho se však nyní "dohadují" s obchodníkem, jak v tomto případě brát zastropovanou cenu. Ites se domnívá, že cena nakoupeného plynu je daná a zbylý nákup je zastropován. Obchodník si zákon vykládá tak, že zastropovaná cena se týká celého objemu a i již zasmluvněného plynu. Čeká se na stanovisko Energetického regulačního úřadu a v kalkulaci ceny tepla je počítáno s horší variantou. Je tedy možné, že cena ještě klesne. Ke zlevnění ale zcela jistě dojde v příštím roce, pro který je již otevřená burza, na které ceny klesají na předválečnou úroveň.

👉 ULIČNÍ CEDULE - Měli jsme je nakoupené skoro rok, ale stále nějak nebyl čas na montáž. Nynější teplé období se ukázalo jako ideální prostor a tak technické služby cedule začaly instalovat. Zbývá posledních pár kusů. Podle zákona o obcích musí majitel nemovitosti strpět upevnění cedule na svém objektu. I tak jsme to ale nikomu na sílu nenutili. Díky všem, se kterými byla bezproblémová domluva.

👉 KANALIZACE A VODOVOD SLOVENSKÁ - Realizační firma se s tím trošku crcá, ale než napadl sníh, tak alespoň zasypali a zaštěrkovali část k ulici Máchova. S opatrností je tedy Slovenská a Máchova průjezdná. Chybí dokopat poslední úsek k novým parcelám v poli a několik přípojek.

Omlouvám se tamním obyvatelům za bláto a komplikace. Jak sleze sníh, tak zaštěrkují i zbývající část Slovenské k rodinným domům, aby se tam dalo nějak kultivovaně žít. Finální oprava cest ale bude až na jaře.

👉 KANALIZACE MASARYKOVO NÁMĚSTÍ - Konečně začala rekonstrukce kanalizace mezi paneláky na náměstí, kde se díky jejímu špatnému stavu přemnožili potkani.

Uvědomuji si, že stavba začala v nejvíc hloupý termín. Nicméně po letech odkládání jsem rád, že konečně začala a bál jsem se, že kdybych trval na odsunutí na jaro, tak by nebyla jistota které jaro to bude.

Prosím o pochopení. Kopání ve svazích mezi paneláky přes chodníčky není nicmoc a určitě to pro stavbu i pro obyvatele nebude jednoduché.

👉 DPS - Stavba domu pro seniory jede. Aktuálně máme podepsanou smlouvu na rekonstrukci krátké ulice a výstavbu parkoviště za cca 6 mio bez DPH, která by měla být hotová v červenci společně s dokončením domu.

V té době by se snad do domu mohli stěhovat první nájemníci. V pořadníku máme již nějaké 4 zájemce, takže to vypadá, že do léta dům obsadíme.

Nyní ještě řešíme drobné úpravy projektu, které by mohly ušetřit statisíce až možná nízké jednotky milionu korun, což se vždycky hodí.

Uvnitř jsou dokončeny hrubé omítky, výtahová šachta, je zateplená střecha, nové stropy a probíhá zdění a montáž příček.

👉 KABINY VE STUDÁNCE - Projekt je hotový, stavební povolení vydané. Projektant však vyřešil energetické nároky na dům osazením FV elektrárny. Ta vycházela rozpočtově na 1,5 mio. S tím jsem se moc nechtěl smířit, protože reálně to s ohledem na provoz domu nic nepřinese. Nechal jsem si tedy udělat přepočet a dům vyjde i bez FVE. A 1,5 mio je doma, což není blbý. Ještě to projednáme s úřady a představuji si, že během února bychom mohli začít soutěžit zhotovitele. Rozpočtově vychází rekonstrukce s přístavbou na cca 20 mio bez DPH. Investici bychom pravděpodobně kryli úvěrem.

Mějte fajn víkend🤟

Ing. Daniel Mašlár, starosta