Aktuality - archiv - Páteční infookénko

Beseda

Tak nám skončily volby. Tímto bych chtěl pogratulovat absolutní vítězce Pavla Hošková. Mám z toho upřímnou radost a ze všech, kteří si teď kvůli tomu ze mě dělají srandu, si nic nedělám! A jak mě ubezpečila, tento mírný zcela zanedbatelný náskok nebude mít na obsazení nejvyšších postů žádný vliv.

👉 ROZCESTNÍKY – Nově máme nainstalované turistické rozcestníky. Celkem na sedmi místech ukazují směr asi na patnáctku bodů zájmu. Vypadají pěkně a věřím, že to nejen turisté ocení.

👉 BESEDA – Do hospody nám konečně dorazil po dlouhé době výčep a chybějící části dveří. To hlavní je tedy hotové, zbývá prostor dovybavit. Pak se koukneme do kasičky a za zbylé peníze vybavíme část kuchyně.

👉 KRONIKA – Od kronikářky Dáši Pulkertové se mi vrátila kronika s doplněnou další částí. Když začínala psát, byli jsme cca 4 roku pozadu. Tento skluz se jí ale daří pomalu stahovat. Vzhledem k tomu, že začala novou knihu, bylo do ní nutné vytvořit úvod (což se prý dělá). Úvod znamená povídání o městě na několik desítek stran.

Kniha i obsah, který je často ilustrovaný, jsou moc pěkné. Dohodli jsme se, že všechny kroniky (kroniky města jsou psány od roku 1963) přiblížíme lidem. Od roku 1963 je to celkem 8 knih, které postupně naskenujeme a vytiskneme kopie, které vystavíme v knihovně. Již máme nasnímané první dvě knihy a budeme v tom postupně pokračovat.

👉 VOLNÉ BYTY – Stále jsem někde poslouchal, jak dáváme byty jen Ukrajincům a na naše obyvatele kašleme. Tak aktuálně máme volné 3 byty 1+1 a v seznamu žadatelů 0 osob.

Přiznám se ale, že ty byty nejsou nic moc a nechci je teda příliš nabízet mimo nějakou nouzi. Vzhledem k tomu, že to jsou byty v našem domě, chtěl bych je po Novém roce zrekonstruovat a nabídnout je k pronájmu ve stavu, kdy se za ně nebudu stydět.

👉 DŮM S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU – Rekonstrukce domu běží a konečně se přestalo bourat a začíná se stavět. Dům má nové stropní trámy, v příštím týdnu jej konečně zakryje střecha. Připravená jsou okna a začnou se řešit instalace.

Už teď je jasné, že se stavba do konce roku nestihne. V tom ale za sebe nevidím zásadní problém. Mnoho prací se tam dělá navíc – například všechny stropy.

Se stavebním dozorem se snažíme vychytávat různé mouchy a projekt v rámci možností vylepšovat. Což má někdy za následek zvyšování ceny. Což občas někdo kritizuje. A tak vám pokusím nastínit můj pohled.

Rekonstruujeme dům za cca 25 mio bez venkovních ploch (parkoviště, komunikace). S některými věcmi nebylo v rozpočtu počítáno (likvidace azbestu, který obsahovala střešní krytina). Některé stropní trámy byly shnilé a přistoupili jsme ke kompletní výměně – rekonstruujeme dům v takovém objemu peněz, tak nebudeme šetřit na tak zásadní části, jako jsou stropy. Na střeše byly navrženy asfaltové šindele, které měníme za plech. Prostě prodlužujeme životnost a zlepšujeme kvalitu domu. Ano, toto možná mohl projektant předpokládat. Na druhou stranu projekt byl zadáván před 6 lety a za tu dobu se stav mohl zhoršit.

Mnozí v tom vidí jako pochybení nás, projektanta…. Ale kdyby tyto věci byly v projektu a my věděli, že to nebude stát 25 mio, ale 27, stavěli bychom to? No jasně! Ten dům je cenný a zaslouží si to nejlepší. Mohli bychom to stavět podle projektu a až na pár věcí před vším zavírat oči. Nebyly by vícepráce. Ale měli bychom dům, podstatně horší kvality. A to nechci. Tak snad mi porozumíte.

👉 PARKOVÁNÍ STUDÁNKA – V příštím týdnu se konečně začne kopat. Sledujte prosím značky. Začínáme mezi garážemi a č.p. 174/175.

👉 KANALIZACE A VODOVOD SLOVENSKÁ – Zde bylo předáno staveniště a do 14 dní by měla začít stavba.

👉 POTKANI NÁMĚSTÍ – Opět mě upozorňovali obyvatelé bytů na tento problém. Všem se omlouvám, protože termíny, které jsem sliboval, firma nedodržela. Mezi paneláky se má kompletně zrekonstruovat kanalizace, čímž by se jim mělo zamezit tam pobývat.

Nyní už jsme ale dostali žádost o vstup na pozemku a pan jednatel mě ubezpečil, že do 14 dní začnou. Toto objednává Chevak a my jsme de-facto cizí subjekt. Proto na to nemám přímý vliv a mohu pouze prudit jako kdokoliv jiný. Což ale intenzivně dělám.

👉 DALŠÍ VLAK – Na úterním jednání dopravní komise Karlovarského kraje jsme mimo jiné schvalovali úpravu jízdních řádů. Pan koordinátor dopravy byl u nás na kole a tak se nám tu líbilo, že vyškrábal prázdninový víkendová vlak. V červenci a srpnu tak bude o víkendu jezdit druhý spoj v dopoledních hodinách. Panu koordinátorovi jsem tedy nabídl, ať jezdí častěji.

👉 STUDENTSKÝ PARLAMENT VE VOLNOČASU – Koudela vymyslela super kroužek, kam bych asi mohl být občas zván. http://www.meddmslunicko.cz/.../920-studentsky-parlament...

Doufám, že se tam někdo přihlásí a že tam společně něco vymyslíme a hlavně zrealizujeme. Všechny schůzky s dětmi mě vždy hrozně bavily. Realizace všech nápadů sice trvá, ale něco se daří a věřím, že když budou zapojeny do procesu, tak to pochopí.

👉 VOLNÁ POZICE NA ÚŘADU – Na konci října končí pan Bedřich Waldert, který měl na starosti správu nemovitostí a IT. Chtěl bych mu poděkovat za jeho práci, protože tuto oblast posunul o parník dopředu. Máme kompletně digitalizovanou a pečlivě vedenou celou agendu, což je super.

To ale znamená, že hledáme nového kolegu. Takže jestli jste někdo ajťák a umíte s Misysem, tak máte opět jedinečnou možnost chodit se mnou do jídelny na obědy! 😊

.../vyberove-rizeni-4116cs.html

👉 USTAVUJÍCÍ ZASTUPITELSTVO – Vzhledem k tomu, že vypršela lhůta na napadnutí průběhu voleb, je možné svolat ustavující zasedání Zastupitelstva. To proběhne 18.10. v 17:00 v Besedě. Oficiální pozvánku vytvořím v pondělí.

Je to hrozně dlouhé a omlouvám se všem, kteří to celé přečtou.

Mějte fajn víkend! 🤟

Ing. Daniel Mašlár, starosta