Aktuality - archiv - Hasiči slavili 150 let od založení sboru

hasiči 150 let

Sobota 18.8.2018 byla pro naše hasiče svátečním dnem - slavili 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Hranicích. Oslav se zúčastnila nejen široká veřejnost, ale také hasičské sbory z okolních města i z Německa - Krásné, Hazlova, Skalné, Adorfu, Gettengrünnu, Triebelu, Ebmathu, Tiefenbrunnu a Teplé.

Náměstí se již brzy ráno začalo plnit nejrůznější hasičskou technikou, přímo u hasičárny  na návštěvníky  čekala výstava historických stříkaček a jiného vybavení, k nahlédnutí byly připraveny kroniky sboru.

Oficiální program byl zahájen kolem desáté, kdy se od zbrojnice vydal průvod městem tvořený vpředu členy SDH Hranice, kteří nesli  nově zhotovený prapor,  mažoretkami (Veteránky Cheb) a pochodovou dechovou kapelou (Hasičanka z Teplé), členy SDH Hranice a Mladého hasiče, na konci průvodu hosté a veřejnost, která se s nadšením připojovala. Celý průvod končil na Masarykově náměstí.

Byl položen věnec na památník padlých v 1. světové válce a minutou ticha byl uctěn vznik  republiky.

Slavnostní část oslav na Masarykově náměstí  zahájil velitel jednotky Michal Brožek proslovem, slavnostně byla předána ocenění, například nejstarším členům za dlouhodobé působení ve sboru a členkám  za vedení kroužku Mladý hasič, za vedení kroniky atd, oceněn byl skoro každý, kdo ve sboru působil či hasičům pomáhal.

Krátkého slova se ujal také náš místostarosta Ing. Daniel Mašlár a  starosta německého Eichigtu Christph Stölzer, který našim hasičům předal drobný dar na památku tohoto dne.

Slavnostní část byla ukončena spanilou jízdou hasičské techniky.

Neoficiální část byla zahájena divadelní hrou, kterou nám předvedli členové Mladého hasiče - pohádka "O bratrech Sýčových", která vyprávěla o tom, jak byla vynalezena hasičská stříkačka a proč se hasičům říká hasiči. Děti si celou hru trénovaly přes léto a divadlo se jim moc povedlo. Byla také vyhlášena  výtvarná soutež o ceny pro děti.

Pro dětské účastníky byl po celý den přistavěn skákací hrad zdarma, zájemci se mohli nechat vyzdvihnout plošinou a prohlédnout si tak náměstí z výšky, u plošiny se tvořily fronty. Na své si přišli i milovníci  koní - Jezdecký klub Aš dorazil se svými koňmi a děti se mohly zdarma svést.

Simulace dopravní nehody s vyproštěním osob přilákala nejvíce diváků. Své umění předvedli hraničtí hasiči společně s hasiči z Ebmathu.

Jako poslední vystoupila Psí škola Kopaniny, nejen děti se s radostí stávaly figuranty při předvádění výcviku psů.

Od odpoledních hodin hrála k zábavě a poslechu kapela Kartáč, oslavy tak neoficiálně pokračovaly až do večerních hodin.

Velitel SDH Hranice Michal Brožek by chtěl tímto poděkovat jmenovitě  Městu Hranice za poměrnou částku financí na pořízení nového praporu a všem dárcům, kteří na prapor přispěli. Sponzorům - Městu Hranice, společnostem Heinz Glas Decor, Ites, GR Electronic, GST a Grupo Antolin, Technickým službám za pomoc s přípravou, Renému Wölfelovi za překlad, Petru Šlingrovi za moderování a hudbu, Veteránkám z Chebu, členům pochodové kapely Hasičanka z Teplé, Adéle Kratochvílové z Jezdeckého klubu. Děkuje také každému, kdo přidal ruku k dílu a na realizaci a přípravě oslav se podílel. Bylo vás opravdu mnoho.

Celá akce byla spolufinancována  Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Fondu malých projektů Euregia Egrensis.

Reportáž MVTV.cz.

Více foto ve fotogalerii.

hasiči 150 lethasiči 150 lethasiči 150 let

hasiči 150 lethasiči 150 let

hasiči 150 lethasiči 150 lethasiči 150 lethasiči 150 lethasiči 150 lethasiči 150 let

hasiči 150 let