29.3.2024 16:03

Zahájení provozu Kina Hranice

kino Již dlouho vedení města diskutovalo obnovení promítání filmů v Hranicích. Budova kina již dlouhá léta neslouží původnímu účelu, některé projekty Vaška Kárníka měly svého času úspěch a tak jsme se na ně rozhodli navázat. K tomu se skvěle hodilo znovuotevření zrekonstruované hospody v Sokolovně.

Kino Hranice bylo městem registrováno v systému Disfilm.cz a tak se již mohl spustit vlastní výběr filmů. Ze tří nabídnutých snímků (Samotáři, Modelář a Poslední ariskokratka) si lidé na městských facebookových stránkách v anketě zvolili právě Samotáře – obnovenou premiéru po dvaceti letech, který je distribuován Falconem.

Spuštění kina pak připadlo na pátek 10. července 2020 ve 21:30. Plátno bylo umístěno na zadní stěnu sokolovny, zvuk i obraz zajišťovala městská aparatura a projektor. Byla připravena i varianta pro případ deště na pódiu v sokolovně. K té naštěstí nedošlo, i když do pohodové letní atmosféry měly povětrnostní podmínky daleko. I přesto dorazilo a vydrželo zhruba 60 diváků všech věkových kategorií, kteří se ochotně podíleli na dobrovolném vstupném (z toho se kromě disfilmu odvádí určité procento OSE a Fondu kinematografie).

Před filmem ještě bylo možné shlédnout prezentaci mapující rekonstrukci „Sokýče“, kterou připravil V. Kárník. Starosta D. Mašlár pak krátce zavzpomínal na to, jak původně mělo jít jen o výměnu koberce, až došlo postupně na výměnu elektroinstalace, podlah, stropu, baru, opravy původního nábytku, obložení. O to se citlivě a v krátkém termínu postaral místní šikovný truhlář Honza Hýbl, který byl také přítomen a publikum mu vřele zatleskalo.

Premiérové promítání se podařilo a v provozu Kina Hranice se bude pokračovat – v pátek 31. července se bude promítat nový český film Modelář, v sobotu stylově naváže open air pubquiz na téma „filmy“. Bobule3 se promítnou v průběhu srpna.

P.Hošková

kino