20.4.2024 15:04

Výlepové válce na Masarykově náměstí v Hranicích prošly proměnou

válce Již v pondělí 19.10 2020 na městské facebookové skupině byli občané Hranicka upozorněni, že se tři válce v centru města brzy promění. Druhý den pak firma Agentura BOOM naistalovala několik speciálních fólií potištěných tématy, které se připravovaly několik měsíců

Nápad posunout ne příliš využívané a poměrně nevzhledné plakátovací plechové plochy k nějakému funkčnímu a zároveň estetickému účelu mělo vedení města již před rokem. Tehdy se spustil poměrně zdlouhavý proces, kdy byly na Radě města diskutovány a odsouhlaseny tři témata, zatím pracovně nazvané PŘÍRODA, HISTORIE A SOUČASNOST, vše týkající se Hranicka.

Ke spolupráci na prvním tématu byli osloveni Bc. Erika Smrtová, která zpracovala téma perlorodky a napsala úvod o naší přírodě, PhDR. Josef Levý ml. pak přispěl textem i fotografiemi o turistice. Texty o „naší“ vzácné škebli byl velmi zajímavý, ale ukázalo se, že je pro náš účel příliš detailní a tak paní Smrtová ochotně krátila. Tato verze pak putovala na korekturu a pak již překladatelce Janě Petříkové, její verzi pak ještě doladila německá spolupracovnice paní Smrtové z Agentury ochrany přírody. Další kolegové pak dodaly krásné fotografie. Kromě německého překladu jsem zvažovali anglický, ale kvůli dobré čitelnosti byla zvolena jen dvojjazyčná varianta.

Práce na dalších dvou válcích začaly zhruba současně – výzvu napsat historii Hranicka přijal ašský historik Mgr. Pavel Matala, který se do práce pustil také s takovou vervou až byl text opět příliš dlouhý. Znovu přišla fáze bolestivého krácení. Jeho text byl konzultován se studáneckým milovníkem místních dějin S. Michalčíkem. Na třetím válci se podíleli všichni zástupci vedení příspěvkovek, organizačních složek a spolků, kteří napsali krátký text o jejich organizaci. Všechny  texty opět na korektury, překlad a pak grafik ze zmíněné firmy trpělivě zpracovával několik týdnů naše připomínky, až jsme byli všichni spokojeni.

Pak již došlo ke zmíněné instalaci a lidé si mohli proměněné prvky na náměstí prohlédnout a hodnotit. Vzniklo tak vlastně netradiční outdoorové infocentrum, věříme, že se jednou podaří vybudovat i to indoorové… Zaznamenali jsme kladné reakce, jen s tím, že se místní obávají, že budou nové válce brzy zničeny vandaly. Budeme doufat, že nikoliv. Chtěla bych poděkovat všem, kdo se podíleli na tvorbě „válců“,  V. Kábové a V. Kárníkové za korektury.

Pavla Hošková

válceválceválce