25.4.2024 12:04

TÝDEN:1986

Páteční infookénko, tentokrát ve středu

logo COVID - Snad naposled zmínka o Covidu. Hranice jsou stále čisté, což je super. Nově je otevřeno očkování pro 30+, tak toho využijte a jděte se naočkovat, ať už můžeme žít normálně.

V Chebu ve Svobodě píchají Pfizera, o kterém nejen že ani skoro nevíte, ale taky má celkem dost vysokou účinnost a mají tam spoustu míst.

👉 OBYVATELSTVO - V loňském roce jsme měnili celý systém, který obsahuje všechny programy pro chod úřadu včetně evidence obyvatel. Máme tak omezený pohled dozadu pro nějakou statistiku a jsme v tomto odkazováni jen na ČSÚ, který není zrovna 2x user friendly (nebo alespoň pro mě ne). I z té omezené časové řady ale jde něco vyčíst.

V našem městě každý měsíc zemřou v průměru 3 lidé. V únoru to však bylo 11 osob. I přes to, že je vykázáno 14 covid+ úmrtí od loňského března, nepřímé dopady pandemie s námi bohužel dost zacvičily. A asi se nelze divit. Kolabující zdravotnictví, stres ze všech těch debilních zpráv, omezování lidského kontaktu a strach jít k lékaři udělaly určitě své. Věřím, že je to opravdu za námi.

Co je ale pozitivní, že i přes toto razantní nadúmrtí počet obyvatel roste. A to nejen díky přistěhovalcům, ale máme i poměrně vysoké počty nově narozených dětí a to je super. Od roku 2000, kdy měly Hranice cca 2300 obyvatel, počet klesal až na přelom roku 2017/18, kdy se tento nepříznivý trend zastavil na počtu 2100 obyvatel. Od roku 2018 rosteme. Aktuálně máme cca 2190 obyvatel. Chceme být město prorodinné, chceme se rozvíjet a doufám, že tento trend ještě chvilku udržíme.

👉 STRATEGIE MĚSTA - Abychom si dokázali lépe nadefinovat směřování města, a hlavně abychom lépe dokázali reagovat na vaše potřeby, zejména těch, se kterými nejsme přímo v kontaktu, navázali jsme spolupráci s firmou zabývající se tvorbou strategií měst. V rámci jejich práce by mělo být nejen zadeklarování našich postojů a vizí, ale zejména práce s veřejností. Během léta tak budou probíhat různé průzkumy názorů a přání obyvatel v jednotlivých oblastech. Abychom se vyhnuli naší zaujatosti, tak chceme od lidí "zvenku" naformulovat objektivně vaše potřeby. Věříme, že tak vznikne dokument, který jasně určí priority v našem městě.

👉 AUTOBUSY - Již na začátku volebního období proběhla na fb stránkách diskuze na téma rozšíření spojů autobusů. Asi nejžádanějším byl víkendový večerní spoj s Aší, kterým by se dalo vrátit z nějaké rozumné ašské kultury. Krajský koordinátor integrované dopravy starosty každý rok na konci léta vyzývá, abychom zaslali své požadavky. V roce 2019 jsem nedostal žádnou odpověď, v roce 2020 byla žádost zamítnuta z důvodu nedostatku kapacit jak personálních, tak vozových. Po kandidatuře do Zastupitelstva kraje jsem dostal možnost stát se členem dopravní komise na kraji. V rámci té jsme projednávali i požadavky starostů, kde se k mému překvapení můj požadavek vůbec neobjevil. Dokonce byl přítomen i zástupce dopravce, který vyloučil, že by byl nedostatek vozů či lidí. Pan koordinátor se jevil mírně nepružně, nicméně jsme můj požadavek oživili a máme od dopravce návrh na páteční a sobotní bus, který by se z Aše do Hranic otočil po 23. hodině. Z Aše plánují na příští rok udělat město kultury, tak doufám, že to tak budeme mít vše snadno na dosah.

👉 AKCE – V rámci rozvolňování se více či méně můžou pořádat zase akce. Krom HOAFu, který máme tak nějak předpřipravený a přesunutý z loňska na 13.-14. srpna, teď začínáme od nuly. Velkým zklamáním je pro mě zrušení skvělého motosrazu ve Studánce. Chápu ale kluky, že akci, kterou připravují celý rok, prostě nejde udělat během 2 měsíců. O to víc si vážím všech spolků a aktivních lidí, kteří něco chystají. Na začátku června se tak bude konat tradiční cyklovýlet, připravovaný TJ, během června chystá Živá Studánka dětský den, snad přesvědčím hasiče, aby uspořádali červencové setkání na trojstátí, v srpnu již zmiňovaný Open Air Festival a týden poté Mariánská pouť pod taktovkou zahrádkářů. K tomu se budeme snažit vymyslet nějaký soft doplňující program minimálně v podobě loni celkem oblíbeného letního kina. Díky všem zmíněným i nezmíněným za jejich práci a pokud by měl někdo jiný nápad, tak sem s ním a rádi kohokoliv materiálně i finančně podpoříme v podobě spolupořádání akce.

👉 DOTACE – Letos jsme požádali o celou řadu dotací. Některé vycházejí, některé ne. Žádali jsme např. o dotaci na zateplení a rekonstrukci kuchyně MŠ. Zde máme informace o obrovském přetlaku žádostí. Nicméně opravu budeme dělat bez ohledu na dotaci, navíc je titul vypisován každý rok, takže je celkem reálné, že peníze dostaneme jen o něco později, podobně jako na hřiště ve Studánce. Další čerstvý neúspěch je finanční podpora na bourání hotelu Praha. Zde byl pravděpodobně důvod již v minulosti zmiňovaná historická zástava, kterou se podařilo odstranit až v době podání žádosti. Budeme se snažit odvolat, případně žádat znovu. Na druhou stranu jsme se zbavili závazku postavit do 5 let nový dům, což bylo dost ambiciózní. Samotnou realizaci jsme také vysoutěžili dost levně, takže se jedná asi o 500 tis. Kč.

Náladu nám ale spravily 2 úspěšné žádosti na MAS21 v podobné výši. Získali jsme dotaci na dokončení zahrady u volnočasu a také na pořízení velkokapacitního stanu a nového ozvučení. Ten bychom mohli používat nejen na promítání při nepříznivém počasí obdobně jako v Krásné, ale i na menší letní koncerty a další akce.

Pro dnešek by to stačilo a pokračování v pátek! 🤟

Daniel Mašlár, starosta

Vytvořeno: 27. 5. 2021