19.4.2024 03:04

Páteční infookénko

PČR Tentokrát v sobotu... aby to nebyla taková nuda!

👉 VOLBA PREZIDENTA - Máme to konečně za sebou a můžeme zase řešit jiné věci. V Hranicích (včetně Studánky) byly výsledky cca 60% ku 40% pro pana Babiše. Tedy naopak než v celé ČR, kde vyhrál pan Pavel. I přes to, že většina z vás nevolila vítěze, věřím, že vás nový prezident přesvědčí, že není tak špatný, že svými činy stmelí společnost a že na něj nakonec budete hrdí.

Co mě opět ale mrzí, je volební účast v našem městě (cca 56%), která je výrazně nižší než v celé zemi (cca 70%). Připomnělo mi to narážky oponentů na naše vítezství v komunálních volbách, kde byla účast ještě daleko nižší. Také mi to připomnělo tvorbu strategického plánu, kterému předcházely různé debaty a průzkumy, kterých se účastnilo velmi málo lidí. Zhruba polovina občanů se tak o dění kolem sebe nezajímá, což prostě není dobře.

👉 SOCIÁLNÍ KOMISE - Domnívám se, že lidé preferovali Andreje Babiše díky jeho poukazování na zhoršenou ekonomickou situaci. I když si nemyslím, že by se občané Hranic měli špatně, určitě je několik, kteří pomoc potřebují.

V našem městě působí sociální komise. Je to poradní orgán Rady města, ale reálně supluje některé sociální práce. Členkami komise jsou Marie Vondráková, Marie Ošmerová a Kateřina Šambergerová. Na tyto dámy je možné se obrátit, pokud se dostanete do nějaké složité situace. Orientují se v pomocných programech státu, nasměrují vás na správný úřad, pomohou vám vyřídit papíry nebo informují vedení města, pokud se nabízí nějaká přímá pomoc. Vím, že nyní často řeší finanční pomoc pro seniory z důvodu zvyšujících se cen energie, ale společně se snažíme pomoci i některým bezdomovcům vrátit se zpět do společnosti, nebo matkám samoživitelkám získat bydlení a sociální dávky.

Pokud se dostanete do problému, doporučuji se v první fázi obrátit na ně a ony vám poradí, co dál.

Za sebe jim moc děkuji za jejich práci!

👉 VOLNOČASOVÝ AREÁL RŮŽÁK - V pátek jsme vypsali výběrové řízení na projektanta stavby. Zhruba v polovině roku bychom měli mít kromě projektu také stavební povolení a věřím, že alespoň část hřiště v podobě skateparku a pumptracku letos postavíme.

Celý proces se trošku zasekl na záplavovém území, které do prostoru hřiště zasahuje. Museli jsme s úřady řešit, jak projekt uchopit, aby bylo reálné jej povolit.

👉 AKČNÍ PLÁN - Na posledním jednání ZM byl schválen akční plán pro rok 2023. Jedná se o aktualizovaný dokument z loňského roku. K nahlédnutí je na webu města v sekci strategie 2032. Z větších akcí je v tomto roce počítáno s následujícím:

• Kabiny pro fotbalisty a obecní dům Studánka

• Volnočasový areál Růžák - 1. etapa

• Oprava terasy u Sokolovny

• Opravy městských bytů v objemu 1,5-2 mio

• Vznik prvních parcel v lokalitě Za Sokolovnou

• Dokončení vodovodu a kanalizace ve Slovenské ulici

• Dokončení domu s pečovatelskou službou

• Dokončení parkoviště ve Studánce

• Rekonstrukce ulice Krátká a zpevněné plochy a parkoviště u DPS

👉 BYT STŘEDISKO - Před koncem roku Město odkoupilo zpět podkrovní byt v budově střediska. Jedná se velký zrekonstruovaný byt o rozloze 100 m2. Cena nebyla nízká, stál 2 miliony korun. V kontextu cen bytů, které jsme prodávali my, mi ta cena nějak přemrštěná nepřijde. Vnímáme ale jako důležité, abychom takovéto domy vlastnili buď celé, nebo vůbec. K bytu patří i část příjezdové cesty, což mohl být do budoucna problém. Proto jsem rád, že byt vlastníme, i když to byl pro nás nečekaný nemalý výdaj.

👉 MAŠÍMOVA ULICE - Jedná se o pracovní název uličky u parcel U Starého nádraží, které jsme s troškou nadsázky zavedli s Čestmírem Šímou a který se chytl.

V této ulici je připravována realizace vedení elektřiny a připojení jednotlivých parcel. Pokládka vedení by měla začít hned po zimě. Současně s vedením ČEZu si položíme kabel pro veřejné osvětlení a osadíme do ulice nové lampy.

V průběhu února bych mel mít k dispozici rozpočet na komunikaci a vodu a kanalizaci a ihned poté budu jednat s Chevakem o termínu realizace. Byl bych rád, aby se letos začalo, případně aby v příštím roce byly sítě dokončeny.

👉 SMÍŠENÁ HLÍDKA POLICIE - Ve čtvrtek jste mohli ve městě potkat policistu se psem. Je to novinka, která se bude pravidelně opakovat. Myslím si, že pěší policista v ulicích je určitě přínosem.

👉 PLES MĚSTA - Na konci února se koná již druhý ples města. Lístky jsou prakticky vyprodány jak na sál, tak do prostorů restaurace. Bylo to docela rychlé. Máme z toho radost a znamená to, že první ročník se líbil. Moc se budeme snažit vás nezklamat a úroveň udržet. Moc si vážím, že i v tomto roce nabídli svou pomoc kolegové z úřadu a organizací města.

👉 KINO - A zítra v 6 večer je kino v Besedě, plakát níže, tak přijďte🤟

PČRkino