28.3.2024 15:03

Páteční infookénko

Údolí Dnes info o rybníku v Trojmezí,Hoaf, přesazování kaštanů, rekonstrukce bytových jednotek a další..

👉 RYBNÍK V TROJMEZÍ – V okolí trojmezského rybníka nemá cenu se do čehokoliv pouštět, dokud nebude v pořádku samotný rybník. Na místo jsme tedy pozvali odborníka na vodní stavby, aby nám pomohl s návrhem odbahnění.

Proces odbahnění totiž není úplně sranda. Bahno v rybníku má v sobě totiž často těžké kovy a musí se likvidovat na skládce nebezpečného odpadu, nebo jedovaté látky nemá a pak se s ním musí prokazatelně zúrodňovat zemědělská půda v souladu se všemi zákony. Takže docela zábava jak nejdříve byrokraticky, tak i finančně.

Na podobné rekonstrukce vodních ploch jsou ale různé podpory, které bychom chtěli čerpat. Vodohospodář nás rovnou upozornil na další úskalí, kterým je absence bezpečnostního přelivu, stav betonové vrstvy na vnitřní straně hráze nebo potencionální porucha výpustného zařízení. Staří rybáři rovněž vzpomínají, že rybník také nejde vypustit celý, což je rovněž z pohledu vodohospodářského, nevyhovující stav.

Takže původní myšlenka vybagrování bahna trošku nabobtnala. To ale úplně nevadí, protože na tohle všechno dotace myslí a dá se to ze získaných peněz hradit. Okolí rybníka je navíc nově v chráněném území kvůli perlorodce, což se ukázalo jako taky fajn, protože ochranáři mají zájem, abychom měli ten rybník takzvaně v topu. Takže vlastně zachraňujeme škebličku a to je další potencionální zdroj peněz. Každopádně to bude na dlouho.

Jakmile se udělá jen trošku sucho, tak se konečně pověnujeme té utržené hrázi. Čeká se jen na vhodné počasí.

👉 PŘESAZOVÁNÍ STROMŮ - Úplně blbě zasazené růžové kaštany v parku jsou nově v okolí památníku ve Studánce. Operace se zdařila, doufáme, že pacienti přežijí!

👉 ŠKOLNÍ PARLAMENT – Dostal jsem návrhy designu školních záchodů na nové budově, které bychom chtěli letos zrekonstruovat. Z návrhů je evidentní, jaký styl děti chtějí. Ještě máme nějaký čas, tak se pokusím domluvit, aby měli možnost v rámci hodin informatiky vybrat konkrétní řešení a pustíme se do návrhu.

👉 VYSOKORYCHLOSTNÍ INTERNET – Navštívil mě pán z Ministerstva průmyslu a obchodu a informoval mě o možnostech, jakým lze docílit vyšší rychlosti internetu ve městě. Zároveň mi ukázal mapku, kde to vypadalo, že máme na všech adresách vysokorychlostní internet. I na adresách, kde není ani mobilní signál. Tak jsem pána uvedl do reality a dohodli jsme se, že budeme v kontaktu a to z naší strany zejména při nějaké stavební činnosti a zasíťovávání pozemků. V dnešní době, kdy velká města už tolik netáhnou a Covid nás naučil více pracovat z domova, je rychlost dat celkem zásadní parametr.

👉 KOMPOST – Letos jsme na 360 opět vyvozili kompost z jedné silážní jámy. Bohužel není ještě úplně "hotový" a tak budeme kátrovat až příští rok. Kdo ale chce, může si po domluvě s TS zdarma nabrat nepřekátrovaný materiál.

👉 HOAF – Stanovili jsme si termín na 6.8. s tím, že ve hře je nějaká páteční zahřívačka. Poslední ročník se podle nás dostal na tak vysokou úroveň, která asi převyšuje naše potřeby a bez dotace i finanční možnosti. Jak se ukázalo, tak na kapelu za 150 tis., která hraje na pódiu za 200 tis. přijde dost podobné množství lidí, jako na nějaké místňáky, hrající na návěsu.

Ne, že bychom se tedy chtěli vrátit jen k amatérským kapelám, ale je načase se vrátit nohama na zem. Myslím ale, že i tak to bude super akce!

👉 BESEDA – V Besedě nám zase buší kanga! Tentokrát se dělá nová elektroinstalace v přízemí a na schodišti. Ihned poté bychom chtěli zvelebit celý vstupní prostor do restaurace i na sál.

👉 VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ – Vždy, když ČEZ někde kope elektrické vedení do země, tak se s nimi svezem a pokládáme nové vedení veřejného osvětlení. Tentokrát se tak dělo v Údolní ulici. Při tom se vždy staví nové sloupy, nová LED svítidla a dávají se blíž od sebe. Další ulice by tedy měla být zase komplet.

👉 REKONSTRUKCE BYTŮ – V minulých letech jsme zrekonstruovali množství bytů ve Studánce. Nyní dokončujeme další byt v Hranicích ve Vítězné ulici. Částečná rekonstrukce proběhla i v bytě v domě v Husově ulici a kompletní rekonstrukce nyní probíhá v jednom z bytů v domě v Růžovém údolí. Pokud máme cca 100 bytů, tak nějaké cca 4 kompletně zrekonstruované byty za rok je dle mého optimální tempo pro udržení nějaké slušné úrovně našeho bytového fondu.

👉 498 – Zelený dům na konci Husovy ulice i přes opravenou uliční fasádu před pár let skoro spadl, protože jej podemílal zatrubněný potok, vedoucí podél základů.

To se již před lety vyřešilo a nyní jde na úřad projekt na kompletní rekonstrukci domu. Je tam počítáno s 6 moc pěknými byty.

👉 UKRAJINA – Může to znít jako klišé, ale je mi z toho, co se děje, skutečně zle. Vědomí, že se ten magor pomalu blíží ke slovenským hranicím, zatímco hlásá ať si Finsko a Švédsko dává pozor, protože by se mohl podívat i tam a evropské mocnosti odsuzují útoky, zatímco od Ruska nakupují, mě úplně klidným nedělá. Celkem chápu, že jít válčit proti Rusku by asi nebylo 2x rozumné, ale postoje některých zemí jsou vrchol pokrytectví.

Prostřednictvím krajského krizového štábu jsem nabídl naše volné byty a kapacity ubytovny v sokolovně pro lidi, prchající před válkou, kterých asi nebude málo. Určitě jsme otevření i dalším způsobům pomoci, o kterých se budeme dále bavit.

Moc bych si přál, aby to vše skončilo, ale zároveň nevidím moc možností nějakého brzkého konce.

Mějte klidný víkend! 🤟

Ing. Daniel Mašlár, starostaBesedaÚdolí Růžové údolí ZŠ záchody Přesazování