24.4.2024 15:04

-0.8 °C

Páteční infookénko

Sázení aleje Asi je nějaká okurková sezóna, nebo vůbec nic nedělám, nebo nevím, ale moc toho nového není. Minulý týden jsem zvládl akorát dojet pro školáky, kteří s paní Benešovou dosazovali stromky v ovocné aleji ve Studánce, ale i tam jsem dojel pozdě, takže mi snad odpustíte, že jsem vynechal.

👉 ZŠ STROMKY – Velký dík paní Benešové, která zajistila nové stromky na dosazení a se svým EKO týmem stromky podél silnice ve Studánce zasázeli.

👉 BESEDA – Na základě návrhu Petra Kostnera jsme do prostoru restaurace v Besedě zvolili jako povrchovou úpravu leštěný beton. Měl jsem z toho hrůzu, protože jsem myslel, že v okolí tyhle frajeřinky nikdo neumí, ale borci Tomáš Karban a Martin Starý z Aše, kteří mají zkušenosti s realizací skateparků, se toho ujali a výsledek je pecka! Ono to nejde moc vyfotit, ale naživo je to moc hezký. Teď už jen čekáme na výrobu vchodových dveří. Do té doby se dokončí kuchyně a začneme řešit vybavení. Hotový prostor bychom chtěli ukázat 12.2.2022 v rámci plesu města, takže máme co dělat!

👉 VOLNOČASOVÝ PARK RŮŽÁK – Projekt nespí. V týdnu jsem to řešil s panem architektem Dufkem – autorem studie a potěšil mě novými informacemi. Chtěl jsem, aby se celé prostranství řešilo komplet a ideálně pod jeho dohledem. Protože to je ale spíše zahrádkář, ty jednotlivé části hřiště jsou dost odborné projekce, tak společně řešíme projektanty a autory jednotlivých částí. Právě od skejťáků, kteří nám dělali Besedu, jsem dostal tipy na profíky jak na pumptracky, tak především na skateparky. Pan architekt s nimi již projekt konzultuje a vypadal nadšeně, že se mu jejich návrhy líbí. Dohodli jsme se, že ještě před samotným projektem si uděláme detailnější návrh na skatepark a víceúčelovou budovu, což by mohlo být do konce roku, a po Novém roce by se mohl rodit projekt a stavební povolení.

👉 ODPADY – Právě dobíhá lhůta na podání nabídek na svoz odpadů pro příští rok. Už z nynějších cen je ale jasné, že cena bude vyšší, než byla ta současná. Když se stanovoval poplatek za odpad v roce 2018, vycházela cena na občana něco přes 500 Kč, nyní je to asi 780 Kč. Na prosincovém zastupitelstvu tedy určitě budeme projednávat zdražení poplatku za popelnice. Asi to není úplně nejlepší předvolební tahák, ale věřím, že kdo umí sečíst 1+1, tak pochopí, že to jinak moc nejde. Teda jde, můžeme ten rozdíl doplácet, což dělá cca 0,5 mio za rok. To znamená, že bychom každé dva roky mohli opravit jednu ulici do asfaltu, ale nebudeme moct, protože každý ušetří ročně 2 stovky.

Je mnoho přístupů k výběru poplatku. Někde popelnice váží, někde to mají na hlavu, někde odpočítávají barevné pytle. Vše má své pro a proti a každé je pro někoho nefér. Vážení popelnic vyžaduje technologické vozy, které tu nejsou, osoby, lidské síly, které to budou vyhodnocovat, a hlavní problém jsou velké kontejnery u bytovek, kam může házet odpad kdokoliv. Proto zastávám názor udělat to co nejjednodušeji a omezit i různé slevy. Je nutné si navíc uvědomit, že platíme i za vývoz separovaného odpadu, i když tam dostáváme část zpět.

Do budoucna uvažuji o myšlence poplatek za odpad zcela zrušit a cenu promítnout do daně z nemovitosti. Tu vybírá stát a nám ji přeposílá. Ušetříme tak půl úvazku člověka, který poplatky vybírá, eviduje a hlavně půl roka obvolává a obesílá opozdilce a případně vymáhá dluhy. To mi opravdu nepřijde efektivní.

👉 AUTOBUSY O VÍKENDU – Pokoušel jsem se všemi cestami prosadit víkendový večerní spoj. Bohužel Kraj má jasně stanovenou strategii dopravy, která se zužuje na cesty do práce a do školy. Vše ostatní je mimo. S kolegy na dopravní komisi Kraje toto neustále připomínkujeme, ale vůle pro změnu není. Když teď se stejným požadavkem narazil i pan senátor a starosta Božího Daru Balatka, kde má požadavek určitě větší oporu, pochopil jsem, že je to slepá ulička. Nechal jsem si tedy spoje nacenit napřímo, kdy bychom je objednávali my jako město od dopravce. Od koordinátora dopravy Kraje mám přislíbeno, že pokud se ukáže spoj jako rentabilní – bude mít nějaké vytížení, je možné ho pak zahrnout do veřejné dopravy Kraje. Teď to tedy zkusíme sami.

👉 TROJMEZÍ – Pokračujeme i s nedávno prezentovanou studií volnočasového areálu. Dohodli jsme se, že jednotlivé objekty v rámci areálu budou autoři navrhovat ve spolupráci s Petrem Kostnerem, který by nám měl udělat i návrh úpravy nově koupené chaty tak, aby nám designově hrála s ostatními objekty v areálu. Zároveň jsem měl na místě firmu provádějící vodovrty a řešili jsme možnost vyčištění a úpravy vodovodního vrtu. S Radou projednám varianty obnovy vrtu a výstavbu nového a rozhodneme. Zdroj vody je na tomto místě klíčový.

👉 OPRAVA KOMUNIKACÍ – Obě opravované komunikace Na Vyhlídce a Pramenní se měly tento týden balit. Bohužel se dodavateli před týdnem rozbila obalovna, a tak jsme s ohledem na to schválili prodloužení termínu o 14 dní. Během příštího týdne by se měly komunikace dokončit.

Zároveň proběhla částečná oprava výtluků tzv. tryskovou metodou. Požadované opravy byly ale v takovém objemu, že se vše nestihli před zimou, a tak budeme pokračovat na jaře.

👉 SBĚRNÝ DVOREK – Zítra je první sobota v měsíci, takže bude dopoledne otevřen sběrný dvorek!

Fajn víkend všem! 🤟

Daniel Mašlár, starosta