28.3.2024 12:03

Páteční infookénko

Beseda Covid - k dnešnímu dni máme 15 aktivních zjištěných případů. Před týdnem to bylo 20, před tím 13, 18, 41, 45, 57.

Vzhledem k tomu, že za posledních 14 dní přibylo 7 případů a 14 dní bývá obvyklá karanténa/léčba, tak si skoro myslím, že to jsou jen neaktuální čísla a ten skutečný počet zjištěných je nižší. I tak ale dobrý!

👉 Covid - týdenní nárust zachycených případů je 0 (před tím to bylo +7, +12, +2, +24, +18, + 30, +31). Myslím, že ten minulý nárůst byl způsobený zahájením plošného testování a že se krásně potvrzuje klesající trend, což je super.

👉 Venku svítí sluníčko, po městě se toulají gangy dětí na kolech a koloběžkách a člověk by skoro řekl, že svět už je zase normální. Věřím, že brzy bude 🙂

👉 TS začali (ti lidé) s úklidem města. Už jsme byli dost kritizováni, že se stále nic neděje, ale vzhledem k neustálým návratům zimy se mi do toho moc nechtělo. Teď už jsme se usnesli, že už bude hezky a pustili se do toho z gruntu. Vzhledem k tomu, že ten malý zelený zameták je tradičně jako každé jaro, léto, podzim a zimu rozbitý, museli trochu improvizovat a více to vzít postaru s košťaty. Výsledek je dle mého ale o to lepší a mám radost, jak to tu začíná vypadat.

Mimo to se koná akce "MĚSÍC ÚKLIDU" a tak pojďme společně přispět každý malým dílkem. Nemusí se jednat o velké organizované akce, stačí se rozhlédnout kolem sebe a posbírat odpadky okolo paneláku, zamést kus chodníku před domem, nebo prostě alespoň ten nepořádek nedělat.

👉 Když jsme sestavovali rozpočet, tak jsme v části daňových příjmech drželi hodně při zemi. Důvodem byl covid, daňový balíček, atd. Úplně jsme nevěřili těm kompenzacím, ale trošku doufali, že budeme mile překvapeni. A to teď nastalo. Jestli se příjmy budou takto vyvíjet i nadále (a s ohledem na předchozí roky věřím, že ano), tak bychom měli dostat nějakých 5-6 mio navíc. Cože je fajn. Budu navrhovat přihodit nějaký milión na Besedu a na sokolovnu a věřím, že i tak nám alespoň 4 mio zbydou.

Vývoj rozpočtu můžete sledovat s měsíční aktualizací na webu města v sekci Úřad - Rozpočet.

👉 Město Aš spouští v rámci zvýšení participace aplikaci pincity, která se mi osobně dost líbí. Jedná se o mapu projektů v různé fázi rozpracovanosti, která umožňuje vytvářet projekty i ze strany veřejnosti a pak si je "lajkovat" a komentovat. Vzhledem k naší velikosti se domnívám, že participaci celkem zvládáme o víkendu v hospodě (pokud je otevřená) a při různých setkáních. Stejně mi ale přijde fajn vytvořit místo, kde budou všechny projekty města sepsány a průběžně aktualizovány. S Blankou z knihovny to nějak technicky ladíme, aby to šlo i bez pořizování aplikace. Věřím, že to bude dobrý!

👉 Po opravě rozvodů v Besedě pokračujeme v restauraci. Vím, že to z daleka není ideální místo pro restauraci z mnoha důvodů (patro, absence zahrádky, atd.). Ale v návaznosti na ten sál a akce v něm, které možná ještě někdy budou, to smysl dává. Navíc ten prostor je pro to určen a lze jej tak relativně snadno připravit. Pevně věřím, že když uděláme pěknou hospodu se vším všudy, najdeme i někoho, kdo se jí ujme. Na názoru, že nějaké místo na oběd tu prostě hrozně chybí, se asi shodneme. Samotnou opravu konzultujeme s Petrem Kostnerem, který na to udělal takovou ideovou studii. Ta má sloužit jako inspirace pro řešení jednotlivých částí a prvků. Přikládám obrázek půdorysu a těch jednotlivých prvků. Věřím, že se jeho myšlence přiblížíme co nejvíce a zaujmeme nějakého schopného podnikavce.

Fajn víkend všem!

Daniel Mašlár, starosta