29.3.2024 12:03

Na geografickém trojstátí byla osazena kamenná stéla spojující 3 země

kamenná stéla V roce 2019 se na nás obrátili zástupci Freizeit und Tourismus Regnitzlosau s nápadem umístit na geografickém bodu styku Čech, Bavorska a Saska kamennou stélu.

Byla představena podoba kamene o třech stranách směřujících do jednotlivých zemí. Na naší straně jsem návrh představil skupině, která o místo pečuje a shodli jsme se na tom, že je to fajn nápad. Shoda byla i se zástupci okolních německých obcí. Proto bylo dohodnuto, že německá strana zařídí výrobu kamene a my zařídíme jeho osazení.

Zástupci německé strany mezi tím ale podali žádost o souhlas s umístěním. V tomto případě se jedná o nekonečný seznam orgánů, kteří se k věci vyjadřují a rozhodující slovo má mezinárodní komise, která se schází jednou za rok. Ta nám záměr zamítla na základě zcela nepochopitelných argumentů. Mezi důvody bylo, že je místo v korytě potoka a překážka může vyvolávat proudy vody, vymílat břehy koryta a způsobovat povodně. Další důvod byl, že oficiální hraniční mezníky musí být mezi sebou na dohled.

Německá strana navrhla řešení tento kámen umístit do volného prostoru na bavorskou stranu. Vzhledem k tomu, že součástí kamenné stély má být kovová plaketka, označující křížem a souřadnicemi onen přesný bod, nedokázal jsem toto řešení akceptovat.

Nakonec bylo dohodnuto, že stéla bude osazena i tak. Mezitím však byly v Bavorsku volby, změnil se starosta a jednání začala v podstatě znovu. Nakonec bylo dospěno ke stejnému závěru.

V pátek 20.11.2020 se však na místě ona kamenná stéla skutečně objevila. Již několik hodin poté jsem byl kontaktován úředníkem z ministerstva vnitra, který připomněl zamítavé stanovisko a varoval, že bude intenzivně usilovat o její odstranění.

I když nemám tušení, jak se na místo tento kamenný monument dostal a kdo jej tam nakonec instaloval, za sebe říkám, že vypadá moc pěkně a je to fajn náhrada za původní dřevěný kolík, instalovaný dle dostupných informací úřadem ministerstva při návštěvě ministra.

Daniel Mašlár, starosta

kamenná stélakamenná stélakamenná stélakamenná stéla

Vytvořeno: 4. 12. 2020
Poslední aktualizace: 4. 12. 2020 18:20