29.3.2024 02:03

TÝDEN:2040

Instalace vánočního stromu - letos na dvakrát

Vykládka V úterý 22.11.2022 proběhla instalace vánočního stromu na Masarykově náměstí. Slavnostní rozsvěcení se koná v sobotu 26.11.2022 od 16/15 h v evangelickém kostele, následně program na náměstí.

[PŘÍBĚH VÁNOČNÍHO STROMU]

Jsem toho plný a musí to ven, bude to dlouhé.

Na úvod bych chtěl všechny uklidnit, že nebyl pokácen žádný strom navíc, nebo zbytečně!

Dál se omlouvám všem, komu jsem se smál nebo jakkoliv kritizoval instalovaný vánoční strom v jejich městě. Beru vše zpět.

Velký dík klukům z Ašských lesů (AL) a našich TS za nasazení a že tam vydželi blbnout až skoro do tmy.

Díky Farmě Hranice za půjčení velkého vleku.

A velké díky panu Thossovi, že nám věnoval smrk z jeho areálu.

Původně instalovaný smrk, který byl vybrán lesníky v lese, opravdu nebyl dobrý. Vím, že reakce na mou předchozí fotku byly pozitivní, ale prostě ne. On byl totiž dost zákeřně fotogenickej. Takže přikládám fotku, kde jsem se snažil zachytit jeho skutčnou tvář, a i tak vypadá daleko lépe než v reálu.
Já jsem v tomhle směru opravdu dost tolerantní a že byl holej, malej, suchej, bych skousnul, ale problém byl ten, že by fakt nešel ozdobit, protože by ty naše žárovky ty větve neudržely.

Proto jsem od minulého týdne jezdil po městě a hledal nějaký vhodnější smrk. Dostal jsem nějaké nabídky za které děkuji, ale všechny byly někde u drátů a sehnat velké auto, jeřáb, zařídit vypnutí elektřiny s termínem "zítra" nešlo. Zároveň jsem nevěřil Michalovi z Ašských lesů, že v lese prostě není normální strom. Takže mi v pondělí udělal okružní jízdu po našem panství a ukázal mi, že fakt nejsou.

Nějak jsem se s tím ale furt nechtěl smířit, tak jsem si dnes vyjímečně přivstal a po rozednění začal objíždět místa, která jsem si včera vytipovat v mapách. Ukázalo se, že v lesích je to fakt marný, ale objevil jsem jeden ve Studánce a přišlo mi, že vhodný je i v Areálu Recyklačního dvora.

Takže jsem vyburcoval pana Thosse, ať nás pustí do areálu a kluky z Ašských lesů, aby mi je okoukli. První by šel, ale dvoják, takže nebezpečí, že se zlomí. V areálu dvora jsme ale našli vítěze a dohodli, že v 1 hodinu pro něj jdem. Návěs s rukou není, takže sundat pluh z našeho traktoru, půjčit vlek z Farmy, AL vyvážečku a jdem na to.

Navzájem jsme si odkejvali, že je to fakt krasavec a nadějeplně do něj Michal říznul. Mé utopické představy o tom, jak tohle probíhá se rázem setkaly s realitou. Takže uvázat, uříznout, teď "spadl" jinam, otočit, položit na kozy, znovu. Bacha na větve, hlavně bacha na větve. Ukázalo se, že rameno vyvážečky není dost dlouhé. Takže hej v Trojmezí mají elektrikáři jeřáb... zavolat... hm, ale nemají klíče, tak auto s rukou, ale může až k večeru. Co teleskopický nakladač z farmy? Nedá se dovolat. Nevadí, nějak to dáme.

Pak proběhlo asi 48 variant toho jak ho naložit a kam. Velký vlek ideální, ale asi se s ním nedostabem tak blízko. Takže s ním vejdeme a přeložíme na velký vlek. Vlastně se s vlekem nedostaneme asi ani na náměstí. Z vyvážečky budou 2/3 trčet, nezlomí se cestou? Je jen jeden pokus.

Takže se s maximální jemností položil na vyvážečku, větve se uvázaly. Kousek jedné se zlomil, ale nevadí. Kontroloval jsem každou větvičku, každou kurtu, abych nemohl být na nikoho naštvanej, že to nějak odflákli. Fakt ne, super. Ztráty skoro žádné, navíc strom je hustej dost, takže to nebude vidět. Jedem.

Cestou odlítly dvě malinké větvičky. Byl jsem nadšený.

Na náměstí se vyndal původní strom a zkrátil se prořídlý spodek. Zbytek je hezký, dáme ho do Studánky. Tam jsou menší světýlka, bude super! Ne, nepokládat na zem! Dejte ho na kozy, ať se nepoláme. Cajk!

Konečně stavíme nový strom. Rameno vyvážečky je krátké, takže po 3 pokusech jde dolu a musí se převázat. Ne na zem, ale na kozy! Ale na kozách leží první strom. Tak podepřít špalkama, ať se nepoláme. Další 3 pokusy, palice, pajcr a nějak se ho povedlo dostat do díry, uf.

S pocitem dobře odvedené práce a lehce unavení se jdem podívat na tu krásu a..... On úplně nevypadá tak, jako vypadal ,když se řezal! A navíc... je křivě!

Takže po 3 hodinách fakt je.bačky, kdy měl přijít onen hřejivý pocit, jak jsme zachránili Vánoce, tak vlastně úplně ne. Máme strom, kterej asi jako vyladá líp, udrží ozdoby, ale ten wow efekt se úplně nekonal.

Takže uvázat, zatáhnout, klíny, trošku narovnat. Dobrý. Nojo, ale já bych ho chtěl trošku otočit.... To nepůjde..... Tak to alespoň zkuste...... Vidíš, nejde to...... Zkuste to ještě, já myslím, že by to šlo, jdu vám pomoct..... Nezlomí se ta lopatka?.... Néééé, to zlomí jedině traktor, v klidu..... Hele už to jde.... Křup.... Asi holt máme ukrutnou sílu.... Tímto se omlouvám za zničené nářadí.

Takže po více než 3,5 hodinách to vzdáváme, dělá se tma, kluci z Lesů ještě musí převézt strom do Studánky a ráno moudřejší večera. Až se bude zdobit, zkusíme ho ještě pootočit a vyklínovat.

Takže mesidž: Fakt to není sranda a už vůbec ne samozřejmost, mít pěknej strom na náměstí. Není lehký nějaký najít a už vůbec není lehký ho tam přemístit. Existuje asi 1000 věcí, které se mohou v průběhu podělat a vše to jde hned vidět. Nemluvě o tom, že to není ani 2x bezpečné.

Takže fakt moc díky všem a doufám, že se v sobotu bude líbit 🎄 🙂

Daniel Mašlár, starosta

Celá fotogalerie zde

původní stromekVýběr nového OdvozVykládkaVykládkaStavěníHotovoVánoční strom 2022