29.3.2024 16:03

Den Země na Základní škole v Hranicích

Den Země Stalo se tradicí, že ZŠ Hranice na Den Země pořádá různé aktivity. Letos byl Den Země opravdu pestrý.

Žáci 1. – 4. třídy po skupinách čistili okolí školy, střed města, okolí knihovny a sokolovny, okolí nádraží a okolí směrem na Sídlunk. Je s podivem, kolik odpadu v podobě plastových lahví a plechovek žáci nasbírali. V příkopech našli pneumatiky, televize a další přístroje, přestože je mohou lidé odevzdat do sběrných dvorů. Je to opravdu sobecká lhostejnost těch, kteří vše nepotřebné vyhodí do přírody, nebo je to jejich národní sport, který vymysleli ve svých mozcích na téma „Po mně potopa?“ Těžko se dětem vysvětluje, proč lidé vyhazují odpad do přírody, která nám dává plodiny a vodu pro život a neodvezou ho tam, kam patří.

Další skupiny spolupracovaly s  Agenturou ochrany přírody v Pastvinách. Sesbíraly kontejner odpadu (pneumatiky, skla, televize, suť…). Jejich hlavním cílem bylo vyčistit cestu od náletů a starých dřevin, které zaměstnanci Agentury vyřezávali. Někteří žáci šli ještě vypouštět pstruhy do potoka. Po zasloužené práci si všichni opekli vuřty, které zajistila Agentura.

Poslední skupina stavěla na školní zahradě zahradní domek na nářadí. Žáci se pod vedením pana učitele učili pracovat se dřevem podle plánku.

Akce se velice vydařila. Žáci společně s učiteli odvedli obrovský kus práce, který byl okamžitě vidět. Děkuji Agentuře za nápady, autobusy, vuřty, učitelům za nasazení a trpělivost se žáky a Technickým službám Města Hranice za odvoz odpadu a pohotovou spolupráci. Akce potvrdila, že projekty ve spolupráci s partnery učí žáky praktickým dovednostem, toleranci a návykům, kterými by se měli v životě řídit.

Hana Levá, ředitelka školy

Den ZeměDen Země