24.4.2024 04:04

-1.6 °C

COVID u nás – sdělení starosty k aktuální situaci

logo Vzhledem k tomu, že koronavirová situace se stále rapidně zhoršuje, obnovujeme službu pro seniory a osoby nakažené, nemocné či v karanténě. Stejně jako na jaře lze na telefonním čísle 725 305 387 objednat nákup potravin a léků, který proběhne každé úterý a pátek.

Rád bych apeloval na spoluobčany, aby se chovali maximálně zodpovědně, neboť situace v celé zemi je více než vážná. O to více mě udivuje, že stále nemálo lidí vymýšlí a šíří různé HOAXy a konspirace. K tomu trocha čísel:

• Každý den je v ČR v průměru cca 10 tis. pozitivních testů a jejich počet stoupá. To znamená, že celkový počet nakažených se každých cca 9 dní zdvojnásobí. Argumenty, že „někdo testuje méně, někdo více, kdyby se testovalo méně, tak je to lepší“ jsou mimo, neboť v srpnu bylo z 10 tis provedených testů cca 5 % pozitivních, nyní je z cca 40 tis provedených testů pozitivních cca 35 %!
  • Kdo z jakýchkoliv důvodů zpochybňuje počty nakažených, nechť v tom klidně pokračuje, to číslo nijak zásadní není, neboť většina případů je bezpříznaková nebo na úrovni chřipky – pro ty se nic moc neděje.
  • Cca 5 % ze všech nakažených má ale těžší průběh a skončí v nemocnici. Aktuálně je to cca 5600 osob. V médiích se pravidelně objevují volné kapacity lůžek a přístrojů, které mají rezervy okolo 30 % už několikátý týden. To i přes to, že každý den přibyde více než 300 hospitalizací. To je dáno tím, že nemocnice zavírají ostatní oddělení a adaptují je na COVID lůžka. To znamená, že máme v celé zemi výrazně omezenou zdravotní péči. Určitě těch 30 % nelze interpretovat tak, že nemocnice jedou ze dvou třetin. Nemocnice jedou na dřeň, na covidových odděleních jsou zdravotníci téměř nonstop, slouží pozitivní zdravotníci s lehkým průběhem, aby se systém nesesypal. V těch rezervách jsou také často lůžka, na která nejsou lidské kapacity. Navíc těch 30 % je průměr, v Karlovarském kraji je to dle čísel ČT okolo 15 %. V této situaci už může být problém odbavit i jinak banální zákrok, nebo například porod.
  • Smrtnost se u covidu udává okolo 0,7 %. To číslo nezní nijak tragicky, je to sedminásobek chřipky (u té se udává 0,1 %). Aktuálně ovšem v ČR umírá každý den více než 100 COVID+ osob. Pro pochopení toho čísla uvádím průměrný denní počet zemřelých, který je okolo 320 osob. To znamená, že aktuálně umírá každý den o třetinu více osob než normálně. To se děje za situace, kdy už nějaký týden běží různé úrovně opatření a nemocnice nějak fungují. Až se naplní kapacita nemocnic, tak hrozí, že těch cca 300 hospitalizovaných denně bez lékařské pomoci zemře. Opět jsou argumenty, že umírají vesměs staří a nemocní. Ano. Z celkových cca 2200 mrtvých je pouze jedna osoba pod 30 let. 90 % úmrtí jsou osoby nad 65 let. Nikdo z nás ale asi nepřijme jako útěchu, že je vlastně fuk, jestli se jeho babi dožije 80 let, nebo v 70 umře na COVID.

Z těchto důvodů nabízíme pomoc všem těmto ohroženým skupinám. O pomoc si můžou zavolat čísle 725 305 387. To platí i pro pozitivní občany, u kterých je nutné, aby dodržovali karanténu.

V našem městě máme stabilně okolo 10 aktivních případů. Bohužel již i dvě úmrtí. Z informací vím, že nakažených může být násobně více, neboť často nejsou posláni na testy. Zde bych chtěl všechny požádat o ohleduplnost. Pokud jste se setkali s potencionálním nakaženým, nebo máte symptomy nákazy, zdržte se kontaktu s lidmi. Pokud na to, abyste zůstali doma, potřebujete pozitivní test, tak po svém lékaři požadujte žádanku na odběr – testoval lze i v Aši po online objednání. I když patříte mezi těch 90% populace, která si tím projde bez následků, můžete nakazit někoho, u koho to ten bezproblémový průběh nebude a může vás to mrzet.

V médiích se k nákaze nyní vyjadřuje celá řada osob. Většinou je to nějaký MUDr. v bílém plášti a v titulku se píše odborník. Ověřujte si tyto informace a osoby. Často se jedná o různé gynekology, psychosomatiky, mastičkáře. To nejsou epidemiologové a jejich názor nelze brát jako nějaké dogma. Je to jako kdyby vám s prasklým vodovodním potrubím radil elektrikář, protože je to taky řemeslník a na učňáku měli v prváku stejné předměty.

Myslete, prosím při vašem chování na ostatní – zejména pak na ty ohrožené skupiny. Zakrývejte si v jejich blízkosti ústa, vyvarujte se kontaktu s nimi, pokud to je možné, dezinfikujte si ruce atd. Nikdo z nás asi nechce skončit v Letňanech na výstavišti v hangáru v polní nemocnici nebo ublížit někomu blízkému.

Nyní stále žijeme v tom, že 3.11. se něco málo uvolní. To je nyní absolutní utopie. Je nutno počítat s tím, že min. do poloviny listopadu nás čeká to nejhorší. Jsem přesvědčen, že do té doby si nikdo nedovolí rozvolnit opatření či otevřít školy. Něco takového lze očekávat možná na konci listopadu a je otázkou, jestli si toto někdo troufne v době předvánočních večírků a nákupního šílenství, kdy by se mohla situace velice rychle vrátit zpět.

Prožíváme hodně hnusné období. Berme to vážně, opatrujme se navzájem a věřme, že to bude brzy za námi.

Daniel Mašlár, starosta

Vytvořeno: 26. 10. 2020